Döviz kurunu kim belirler, nasıl belirlenir?

Döviz kurları nasıl belirlenir, kim belirler? Döviz kuru fiyatlarının nasıl belirlendiğini merak ediyorsanız detayları yazımızdan inceleyebilirsiniz.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Döviz kurunu kim belirler, nasıl belirlenir?
Döviz kurları nasıl belirlenir, kim belirler? Döviz kuru fiyatlarının nasıl belirlendiğini merak ediyorsanız detayları yazımızdan inceleyebilirsiniz.
Gazete Banka - Tonyukuk Hoca

Uluslararası döviz kurları , bir para biriminin ne kadarının başka bir para birimiyle değiştirilebileceğini gösterir. Döviz kurları dalgalı olabilir, bu durumda çok sayıda faktöre bağlı olarak sürekli değişir veya başka bir para birimine sabitlenebilir.

Bir yerel para biriminin farklı yabancı para birimlerine göre değerini bilmek, yatırımcıların yabancı dolar cinsinden fiyatlandırılan varlıkları analiz etmelerine yardımcı olur. Örneğin, ABD'li bir yatırımcı için, Avrupa yatırımlarını seçerken doların avroya döviz kurunu bilmesi değerlidir. 

Değişken ve Sabit Döviz Kurları

Döviz fiyatları iki ana yolla belirlenebilir: Değişken oranlı veya sabit oranlı. Değişken oran, küresel para piyasalarında arz ve talep yoluyla açık piyasa tarafından belirlenir . Bu nedenle, para birimine olan talep yüksekse, değer artacaktır. Talep düşükse, bu o döviz fiyatını düşürür Elbette, birçok teknik ve temel faktör, insanların adil bir döviz kuru olarak algıladıkları şeyi belirleyecek ve arz ve taleplerini buna göre değiştirecektir.

Döviz Kurlarını Etkileyen Faktörler

Dalgalı oranlar, arz ve talebin piyasa güçleri tarafından belirlenir. Bir para biriminin arzıyla ilgili olarak ne kadar talep olduğu, o para biriminin başka bir para birimine göre değerini belirleyecektir. Örneğin, Avrupalıların ABD dolarına olan talebi artarsa, arz-talep ilişkisi ABD dolarının avroya göre fiyatının artmasına neden olacaktır. İki ülke arasındaki döviz kurlarını etkileyen sayısız jeopolitik ve ekonomik duyuru var, ancak en yaygın olanlardan birkaçı faiz oranı değişiklikleri, işsizlik oranları, enflasyon raporları, gayri safi yurtiçi hasıla rakamları, üretim verileri ve emtiaları içeriyor.

Gazete Banka

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN