Para Piyasaları

Düğün takısı altının yerine yeni alternatif! Değerli madenlerden Gümüş altının tahtını deviriyor: Getirisi yüzde 100’ü aştı!

Yatırımcıların güvenli limanı olarak görülen altın fiyatları gümüşün gölgesinde kalıyor. Piyasalarda çoğunlukla tercih edilen altın yerini; 5 gram, 10 gram ya da 20 gramlık gümüşe bırakıyor.

“BANKA İLE SATIN ALINAN GÜMÜŞTE %100 ARTIŞ!”

Altına alternatif olarak değerlendirilen gümüş fiyatlarında artış yaşandığını ifade eden ekonomistler konu üzerine ilginç açıklamalarda bulundu. Ünlü para piyasaları uzmanı İslam Memiş: “Altının maliyeti altından kalkmak daha zor hale geliyor. Son 2 yıl içerisinde gümüş de bir farkındalık oluştu. Geleneksel yatırımcılar altın biriktiriyor fakat son iki yılda bankalar aracılığı ile gümüşte %100 artış yaşandı” dedi.

“UZUN VADELİ YATIRIM ARACI OLARAK GÖRÜLMELİ”

Altın fiyatlarında yükseliş devam ettikçe gümüşe olan ilgi de artıyor. Her ne kadar altın kadar büyük bir ilgi görünmese de son iki yıldaki artış gözle görülür şekilde fark ediliyor. İslam Memiş: “Uzun vadede yatırım aracı olarak gümüşün düşünüldüğünde kâr getireceğini savunuyor. Bankalar aracılığı ile alınan gümüş önümüzdeki yıllarda gram bazında ciddi yükselişleri bekliyor.”

“Gümüş de altın gibi uzun vadeli bir yatırım aracı olarak görülmeli. Gümüş yatırımcısı sabırlı olmalıdır” diyerek ekledi

“ALTIN ALAMAYANLARA YENİ ALTERNATİF”

Para piyasaları uzmanı İslam Memiş: “Kültürümüzde geleneksel olarak altın kültürü var. Takıda altın tercih ediliyor. Özellikle bu süreçlerde altında yüksek oluyor. Altının yükseldiği süreçte gümüşü olan talepte arttı. Aslında altın alamayan insanlar gümüşü takı kültürü olarak devam ettirebilir” dedi. Ardından sözü yatırımcılara çevirdi.

TAKI TÖRENLERİNDE GÜMÜŞ DAHA FAZLA TERCİH EDİLECEK”

“Yatırımcılar finansal olarak piyasalarda gümüş talebini arttırıyor. Takı olarak görülmesi daha yeni yeni oluşmaya başladı. Ancak bilinmelidir ki altından gümüşe geçiş yapabilmek ve bunu takı olarak değerlendirmek pek de kolay bir süreç değil. Zaman içinde takı törenlerinde gümüş daha fazla tercih edilecektir” diyerek konuşmasını tamamladı.

NOT: gazete banka yatırım tavsiyesi vermez. Haberin kaynağı uzman ekonomist yorumlarıdır.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.