Dünya'da en çok işlem yapılan 8 para birimi

Dünya'da en çok işlem yapılan para birimleri hangileridir? En çok işlem yapılan döviz cinsleriyle alakalı detaylı bir yazı hazırladık. İşte detaylar...

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Dünya'da en çok işlem yapılan 8 para birimi
Dünya'da en çok işlem yapılan para birimleri hangileridir? En çok işlem yapılan döviz cinsleriyle alakalı detaylı bir yazı hazırladık. İşte detaylar...
Gazete Banka - Tonyukuk Hoca

Dünya'da en çok kullanılan ve işlem yapılan para birimleri hangileri merak ediyorsanız sizin için son verilere göre güncel bir liste hazırladık. İşte en çok işlem yapılan döviz cinsleri...

1.ABD Doları (USD)

1913'te Federal Rezerv Yasası tarafından oluşturulan Federal Rezerv Sistemi (Fed olarak da adlandırılır) ABD'nin merkez bankacılığı organıdır. Federal Açık Piyasa Komitesi  (FOMC) olarak bilinir  . FOMC, para politikası veya faiz oranlarının yanı sıra açık piyasa işlemlerini denetler.

Mevcut komite, mevcut 12 Federal Rezerv Bankası başkanının beşinden ve Federal Rezerv Kurulunun yedi üyesinden oluşuyor ve New York Federal Rezerv Bankası başkanı her zaman komitede görev yapıyor. 12 oy veren üye olmasına rağmen, üye olmayanlar -ek Fed Bankası başkanları da dahil olmak üzere- komite altı haftada bir toplandığında mevcut ekonomik durum hakkındaki görüşlerini paylaşmaya davet ediliyor.

Bazen dolar olarak da adlandırılan ABD doları (USD), dünyanın en büyük ekonomisi olan Amerika Birleşik Devletleri'nin ana para birimidir. Herhangi bir para biriminde olduğu gibi dolar, gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) ve üretim ve istihdam raporları dahil olmak üzere ekonomik temeller tarafından desteklenmektedir  .

Bununla birlikte, ABD doları, merkez bankası ve faiz oranı politikasıyla ilgili her türlü duyurudan da geniş ölçüde etkilenmektedir. ABD doları, başta euro, Japon yeni ve İngiliz sterlini olmak üzere diğer önemli para birimlerine karşı işlem gören bir ölçüttür.

Döviz piyasası genellikle bir bankacının oyunu olarak faturalandırılsa da, para birimleri bazen biraz sıkışık olabilecek bir portföy için harika bir çeşitlendirme olabilir.

2. Avrupa Avrosu (EUR)

Merkezi Almanya'nın Frankfurt kentinde bulunan Avrupa Merkez Bankası, Euro Bölgesi'ne üye 19 ülkenin merkez bankasıdır. FOMC'ye benzer şekilde, ECB'nin para politikası kararlarından sorumlu ana organı, dört üyeden ve bir başkan ve bir başkan yardımcısından oluşan Yürütme Kurulu vardır.

ECB'nin politika başkanları, koltukların dördünün, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya ve Hollanda'yı içeren sistemdeki en büyük beş ekonomiden dördüne ayrıldığı dikkate alınarak seçilmektedir. Bu, yönetimde bir değişiklik olması durumunda her zaman en büyük ekonomilerin temsil edilmesini sağlamak içindir. Kurul neredeyse her hafta toplanıyor.

ECB, para politikası üzerinde yargı yetkisine sahip olmasının yanı sıra, uygun gördüğü şekilde banknot ihraç etme hakkına da sahiptir. Federal Rezerv'e benzer şekilde, politika yapıcılar banka veya sistem arızaları zamanlarında araya girebilir. ECB, önemli bir alanda Fed'den farklıdır: İstihdamı maksimize etmek ve uzun vadeli faiz oranlarının istikrarını korumak yerine, ECB, genel ekonomik politikalara ikincil taahhütlerle, temel bir fiyat istikrarı ilkesi doğrultusunda çalışmaktadır. Sonuç olarak, politika yapıcılar kilit faiz oranı kararlarını verirken odaklarını tüketici enflasyonuna çevirecekler.

Para birimi biraz karmaşık olsa da, para birimi değildir. ABD dolarına karşı, euro (EUR), meslektaşlarına (yani İngiliz sterlini veya Avustralya doları) kıyasla daha yavaş bir para birimi olma eğilimindedir. Ortalama bir günde, temel para birimi 70 ila 80 pip (veya puan bazında yüzdeler) arasında işlem yapabilir ve daha değişken dalgalanmalar, günde 100 pip genişliğinde, ortalama biraz daha fazla olur.

Başka bir ticaret düşüncesi zamandır. FX piyasası 7/24 açık olduğundan, forex yatırımcıları  FX ticaret programlarını stratejik olarak belirlemelidir . Euro bazlı çiftlerde alım satım, sabah 8'den öğlen EST'ye kadar gerçekleşen Londra ve ABD seanslarının çakışması sırasında görülebilir.

3. Japon Yeni (JPY).

1882'de kurulan Bank of Japan, dünyanın en büyük üçüncü ekonomisinin merkez bankası olarak hizmet veriyor. Para politikasının yanı sıra para basımı, para piyasası işlemleri ve veri/ekonomik analizleri de yönetir. Ana Para Politikası Kurulu, aynı anda kendi bağımsızlığı ve şeffaflığı için çalışırken, hüküm süren yönetimle sürekli görüş alışverişinde bulunarak ekonomik istikrar için çalışma eğilimindedir. Para politikası konusunda yılda 8 kez toplantı yapan vali, atanan iki vali yardımcısı da dahil olmak üzere dokuz politika üyesinden oluşan bir ekibe liderlik etmektedir.

Yen (Japon) bir taşıma ticari bileşenin kimliği altında ticaret eğilimindedir. Düşük faiz oranı sunan para birimi, özellikle Yeni Zelanda ve Avustralya doları ve İngiliz sterlini olmak üzere daha yüksek getirili para birimlerine karşı işlem görmektedir. Sonuç olarak, temel çok düzensiz olma eğilimindedir ve FX yatırımcılarını daha uzun vadeli teknik perspektifler almaya iter. Ortalama günlük aralıklar 70 ila 140 pips arasında olup , aşırı uçlar 200 pips üzerindedir. Bu para birimini biraz ısırarak takas etmek için, Londra ve ABD saatlerinin (08:00 - öğlen EST) kesişimine odaklanın.

4. İngiliz Sterlini (GBP)

Birleşik Krallık'ın merkez bankası olan İngiltere Merkez Bankası, Federal Rezerv Sisteminin parasal karşılığı olarak hizmet vermektedir. Aynı şekilde, Yönetim Mahkemesi, Kraliyet tarafından atanan, beş icracı üyeden ve başkan ve başkan yardımcısı da dahil olmak üzere dokuz kişiden oluşan bir yönetim organıdır. Ayrıca, bankanın başkanı tarafından yönetilen ve dördü Maliye Bakanı tarafından atanan dokuz üyeden oluşan bir Para Politikası Komitesi (MPC) bulunmaktadır.

Yılda en az sekiz kez politika açıklayan PPK , ekonomideki toplam fiyat istikrarını temel olarak dikkate alarak faiz oranlarına ve daha geniş para politikasına karar verir . Bu nedenle, MPC ayrıca %2 olarak ayarlanmış bir tüketici fiyat enflasyonu ölçütüne sahiptir. Bu kriter tehlikeye girerse, valinin Maliye Bakanı'nı bir mektupla bilgilendirme sorumluluğu vardır, bunlardan biri 2007'de Birleşik Krallık  Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) keskin bir şekilde %3,1'e yükselmesiyle geldi. 1  o daraltıcı para politikası olasılığını artırır olarak bu mektubun açıklaması, piyasalara habercisi olma eğilimindedir.

Euro'dan biraz daha oynak olan İngiliz sterlini (GBP) - bazen sterlin veya kablo olarak da adlandırılır - gün boyunca daha geniş bir aralıkta işlem yapma eğilimindedir. 100 ila 150 pip'i kapsayabilen dalgalanmalarla, sterlin ticaretini 20 pip kadar dar görmek alışılmadık bir durum değil. Salıncak dikkat çeken çapraz para tüccarlar İngiliz Sterlini / Japon Yeni ve İngiliz Sterlini / İsviçre frangı gibi çiftleri odaklanarak ile, bu büyük bir uçucu doğasını vermek eğilimindedir. Sonuç olarak, para birimi hem Londra hem de ABD seanslarında Asya saatlerinde (08:00 - 04:00 EST) minimum hareketlerle en volatil olarak görülebilir.

5. İsviçre Frankı (CHF)

Diğer tüm büyük merkez bankalarından farklı olarak  , İsviçre Ulusal Bankası, özel ve kamu mülkiyetine sahip bir yönetim organı olarak görülmektedir. Bu inanç, İsviçre Ulusal Bankası'nın teknik olarak özel düzenlemeye tabi bir şirket olmasından kaynaklanmaktadır. Sonuç olarak, yönetim organının yarısından biraz fazlası İsviçre'nin egemen kantonlarına veya eyaletlerine ve diğer kamu kurumlarına aittir. SNB yönetim kurulu tarafından dikte edilen ekonomik ve finansal istikrar politikalarını vurgulayan bu düzenlemedir. Çoğu yönetim organından daha küçük olan para politikası kararları, üç ayda bir toplanan üç büyük banka başkanı tarafından oluşturulur. Yönetim Kurulu, faiz oranının bulunacağı bandı (artı veya eksi 50 baz puan) oluşturur.

Euro ve İsviçre Frangı'nın  ilginç bir ilişkisi var . Euro'ya benzer şekilde, İsviçre frangı (CHF), bireysel seansların hiçbirinde neredeyse hiç önemli hareketler yapmıyor. Sonuç olarak, günlük ortalama 45 pip aralığında işlem yapmak için bu özel para birimini arayın. Bu para birimi için yüksek frekanslı hacim genellikle Londra oturumu (03:00 - öğlen EST) için belirlenir.

6. Kanada Doları (CAD)

1934 tarihli Kanada Bankası Yasası ile kurulan Kanada Bankası, düşük ve istikrarlı enflasyon, güvenli ve güvenli bir para birimi, finansal istikrar ve hükümet fonlarının ve kamunun etkin yönetimi hedeflerine odaklanmaya çağrılan merkez bankası olarak hizmet vermektedir. borç. Bağımsız hareket eden Kanada merkez bankası, bazen maliye bakanının doğrudan hisse sahibi olduğu bir şirket olarak muamele gördüğü için İsviçre Ulusal Bankası ile benzerlikler göstermektedir. Hükümetin çıkarlarının yakınlığına rağmen, aynı zamanda hükümetin endişelerini de göz önünde bulundurarak, fiyat istikrarını mevcut yönetimden bir kol mesafesinde teşvik etmek valinin sorumluluğundadır. Enflasyonist bir kıyaslama ile %2'lik bir oranla BoC, fiyatlardaki herhangi bir sapma söz konusu olduğunda uzlaşmacı olmaktan ziyade daha şahin olma eğiliminde.

Büyük para birimleri ile temas halinde olan Kanada doları (CAD), aynı zamanda loonie olarak da adlandırılır, benzer günlük 50 ila 100 pip aralığında işlem yapma eğilimindedir. Birçok  döviz fiyatı ve emtia birlikte hareket eder ve CAD'in benzersiz bir yönü, ham petrol ile olan ilişkisidir. Ülke, emtianın önemli bir ihracatçısı olmaya devam ediyor ve sonuç olarak, çok sayıda tüccar ve yatırımcı, bu para birimini ya mevcut emtia pozisyonlarına karşı bir koruma olarak ya da petrol piyasasından gelen sinyalleri izleyerek saf spekülasyon olarak kullanıyor.

7. Avustralya/Yeni Zelanda Doları (AUD/NZD)

Büyük küresel piyasalarda en yüksek faiz oranlarından birini sunan Avustralya Merkez Bankası, uzun vadeli planının temel taşları olarak her zaman fiyat istikrarını ve ekonomik gücü desteklemiştir. Vali tarafından yönetilen bankanın yönetim kurulu, bir vali yardımcısı ve Hazine Sekreteri'ne ek olarak toplam altı üyeden oluşur. Birlikte, yıl boyunca on bir kez toplanırken, %2 ile %3 arasında enflasyon hedeflemesi için çalışırlar . Benzer bir şekilde, Yeni Zelanda Merkez Bankası, fiyatlar için bir temel sağlamayı umarak enflasyon hedeflemesini teşvik etmeye çalışıyor. 

Avustralya ve Yeni Zelanda doları (AUD ve NZD), çoğu platformda mevcut olan yedi ana para biriminin en yüksek getirisini sunduğundan, her iki para birimi de taşıma tüccarlarının odak noktası olmuştur. Sonuç olarak, kaldıraç azaltıcı bir etki meydana gelirse bu paritelerde oynaklık yaşanabilir. Aksi takdirde, para birimleri 70 ila 80 piplik benzer ortalamalarda işlem yapma eğilimindedir. Her iki para birimi de emtialarla, özellikle de gümüş ve altınla ilişkilerini sürdürüyor.

8. Güney Afrika Randı (ZAR)

Daha önce Birleşik Krallık'ın İngiltere Bankası'nı örnek alan Güney Afrika Rezerv Bankası, Güney Afrika söz konusu olduğunda para otoritesi konumundadır. Diğer merkez bankalarına benzer büyük sorumluluklar üstlenen SARB, bazı durumlarda alacaklı , takas bankası ve altın saklama sorumlusu olarak da bilinir . Her şeyden önce, merkez bankası fiyat istikrarının sağlanmasından ve sürdürülmesinden sorumludur. Buna durum ortaya çıktığında döviz piyasalarına müdahale de dahildir. 

İlginç bir şekilde, Güney Afrika Rezerv Bankası , toplam ödenmemiş hisse sayısının %1'inden daha azına sahip olarak düzenlenen 600'den fazla hissedarı olan,  tamamına sahip olunan özel bir kuruluş olarak kalmaya devam ediyor . Bu, ekonominin çıkarlarının herhangi bir özel bireyin çıkarlarından önce gelmesini sağlamak içindir. Bu politikayı sürdürmek için, yönetici ve 14 üyeli yönetim kurulu, bankanın faaliyetlerini yönetir ve parasal hedefler doğrultusunda çalışır. Kurul, yıl içinde düzenli olarak toplanır.

Göreceli olarak değişken olarak görülen Güney Afrika Randı'nın (ZAR) günlük ortalama aralığı birkaç bin pip kadar yüksek olabilir. Ancak geniş günlük aralığın sizi aldatmasına izin vermeyin. Dolar piplerine çevrildiğinde, hareketler İngiliz Sterlini'ndeki ortalama bir güne eşdeğerdir, bu da para birimini ABD doları karşısında ticaret yapmak için harika bir çift haline getirir - özellikle de taşıma potansiyeli dikkate alındığında.

Gazete Banka

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN