Dünya'nın en değerli 10 para birimi

Dünya'nın en değerli para birimleri hangileri? Dünya'daki en değerli 10 para birimini yazımızda hazırladık. İşte en değerli paralar...

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Dünya'nın en değerli 10 para birimi
Dünya'nın en değerli para birimleri hangileri? Dünya'daki en değerli 10 para birimini yazımızda hazırladık. İşte en değerli paralar...
Gazete Banka - Tonyukuk Hoca

Dünya'nın en değerli para birimleri hangileri merak edenler için 10 döviz cinsinden oluşan bir liste hazırladık. Dünya'nın en değerli para birimleri şunlardır:

1. Kuveyt Dinarı (KWD)

Dünyanın en güçlü para birimi, Kuveyt'in büyük rezervleri ve petrol ihracatı tarafından yönlendiriliyor. Dünyanın küresel petrol rezervlerinin yaklaşık yüzde dokuzu Kuveyt'te bulunuyor.

2. Bahreyn Dinarı (BHD)

Dünyanın önde gelen petrol üreticilerinden biri olan Bahreyn, aynı zamanda en değerli para birimlerinden birini elinde tutabilmektedir. Biraz garip olan, Bahreyn'in de Suudi riyalini yasal ödeme aracı olarak kabul etmesi. İki para birimi arasındaki cari döviz kuru 9,95 riyal/1 dinardır.

3. Umman Riyali (OMR)

Umman Riyali'nin değeri petrol üretimine bağlıdır. Banknot o kadar değerli hale geldi ki, hükümet riyalin 1/4 ve 1/2 değerinde banknotlar vermek zorunda kaldı.

4. Ürdün Dinarı (JOD)

Ürdün, iyi topuklu komşularının petrol kaynaklarına sahip değil, ancak hükümeti, dinarının değerini yüksek tutan döviz kurlarında sıkı bir gemi işletiyor.

5. İngiliz Sterlini (GBP)

İngiliz Sterlini, Orta Doğu'da olmayan en yüksek değerli para birimidir. İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey Adası'nın ulusal para birimidir.

6. Kayman Adaları Doları (KYD)

Karayip adasının önde gelen vergi cenneti statüsü, dolarını dünyanın en güçlülerinden biri haline getiriyor.

7. Avrupa Avrosu (EUR)

Euro, dünyada en çok işlem gören ikinci para birimi ve 19 Avrupa ülkesinin resmi para birimidir. 2000 yılında piyasaya sürüldükten sonra ABD Dolarından daha az değere sahipken, kısa sürede daha değerli hale geldi ve ABD'nin 2008'deki ekonomik krizi sırasında 1.60 dolara kadar çıktı.

8. İsviçre Frangı (CHF)

İsviçre Frangı, hem İsviçre'nin hem de Lichtenstein'ın ulusal para birimidir. İsviçre'nin sıkı para politikası, Avrupa borç krizi ve ABD Doları'nın daha liberal politikaları boyunca para biriminin değerinin artmasına yardımcı oldu.

9. ABD Doları (USD)

ABD Doları, dünyanın en çok işlem gören para birimidir. Banknotların neredeyse yüzde 70'i Amerika Birleşik Devletleri dışında dolaşımda.

10. Kanada Doları (CAD)

Kanada'nın büyük ham petrol rezervleri ve uranyum arzı sayesinde, "loonie"nin değeri büyük ölçüde küresel petrolün fiyatına bağlıdır.

Gazete Banka

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN