Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi altına resmen hücum ediyor: Peynir ekmek gibi altın alıyorlar! Hindistan'ın altın ile yaşadığı aşkın arkasındaki gerçek ne?

Hindistan, 2021'de 1.050 ton altın (55.7 milyar dolar) ithal etti, bu 2020'nin iki katından fazla. Geçen yılki altın ithalatı 2011'de kaydedilen en yüksek seviyeyi aştı. Hindistan'ın yenilenen altına hücumunun arkasında ne var biliyor musunuz?

PAYLAŞ
Güncel Haberleri Takip Et Google News ile Takip Et
GAZETE BANKA - Enis Mutlu

Hintliler bu yıl altına olan sevgilerini artıracaklar, çünkü bastırılmış talep güçlü bir satış dönemini müjdeliyor. Bu, Dünya Altın Konseyi'nin son raporundaki ana bulguydu. Raporda, ithalatın güçlü kalmaya devam ettiği ve ülke genelinde pandemi kısıtlamaları kaldırıldığında perakende talebin artmasının beklendiği belirtildi. Bir önceki yılın verileri bu noktayı göstermektedir.

ALTIN ALIMI REKOR KIRIYOR

Hindistan, 2021'de altın ithalatına 55.7 milyar dolarlık rekor bir harcama yaparak bir önceki yılın tonajını iki katından fazla satın aldı. 2021 altın ithalat faturası da 2011'de bir önceki rekor olan 53,9 milyar doları aştı. Altındaki fiyat düşüşü perakende alıcıları destekledi ve geçen yıl Ekim ayında düğünler için güçlü bir bastırılmış talep vardı.

“Artan gelirler, uzun vadeli altın talebinin en büyük itici güçlerinden biri. Bu, Hindistan ekonomisi büyüdükçe altına olan talebin artması gerektiğini gösteriyor” ifadeleri raporda kullanıldı.

Bununla birlikte, istihdam rakamlarındaki, özellikle maaşlı istihdamdaki düşüş ve zayıf bir tüketici güven endeksi, Hindistan'da sarı metalin satışını ciddi şekilde etkileyebilir. Bu, Covid enfeksiyonunun Omicron varyantının ülke genelinde yükseldiği bir zamanda gerçekleşti.

Bununla birlikte, Hindistan'ın 2021'deki güçlü altın tüketimi ve pandemi sıkıntıları, enflasyon endişeleri ve daha güçlü bir ABD doları arasında fiyatının şu anda 49.665 Rs civarından 10 gram başına 55.000 Rs'ye yükselebileceği beklentisi, kesinlikle talepte güçlü bir artışa neden olabilir. Son veriler ayrıca pandeminin neden olduğu yavaşlamadan bu yana Hindistan'da altın talebinin arttığını gösteriyor.

2021 YILINDA MÜCEVHER ALIMI GEÇEN SENE TOPLAMINA YAKLAŞTI!

2020 yılında altın talebi 450 ton olarak gerçekleşti. Ancak 2021'in ilk dokuz ayında Hindistan'ın altın tüketimi, çoğunlukla mücevher talebi nedeniyle 360 ton olarak gerçekleşti. Dünya Altın Konseyi'ne göre, 2021'deki altın tüketimi için yılsonu tahmini 600 tondu.

Birkaç Hintli hanenin altını önemli bir yatırım olarak gördüğünü ve onu enflasyona karşı bir önlem olarak değerlendirdiğini belirtmekte fayda var. Tüm sosyo-ekonomik yelpazeyi kesen ve Hint evliliklerinde genellikle bir gelinin çeyizi olarak kullanılan bir yatırımdır. Dolayısıyla, pandemi ve bununla ilgili tüm belirsizlikler aslında Hindistan'daki altın talebini artırabilir. Hindistan'da 15 Ocak'ta başlayan düğün sezonunda çok daha fazlası bilinecek.

Hindistan Altın Politikası Merkezi Başkanı Sudheesh Nambiath ile 2022'de sarı metale olan talebin nasıl olacağı ile ilgili konuştu.  Hindistan hisse senedi piyasaları ne zaman iyi olursa, altın talebi de artar. Talepte güçlü bir büyüme yılı beklemeliyiz. Ancak, rekor bir yıl olmayabilir. Pek çok şey, Omicron varyantının ciddiyetine ve sokağa çıkma yasakları döngüsüne tekrar tanık olup olmayacağımıza bağlı olacaktır.

Gazete Banka

HABERİ PAYLAŞ:
Önemli Haber