EGM 15 Bin Polis Alımı Yapacak! İşte Kontenjan ve Genel Başvuru Şartları…

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde yapılacak olan polis alımına ilişkin açıklamalarda bulundu. Eylül ayında yapılması beklenen 10 bin polis alımı ile 5 bin PMYO polis alımı ile ilgili detaylar haberimizde...

0
121
EGM Polis Alımı
EGM Polis Alımı

Geçtiğimiz dönemde duyurusu yapılan Emniyet Genel Müdürlüğü polis alımında detaylar belli olmaya başladı. Binlerce aday tarafından yakından takip edilen ilana göre Polis Akademisi Başkanlığı 15 bin polis alımı yapacak! İlana başvuruda bulunmak isteyen adaylarda aranan genel şartlar ve kontenjan bilgileri hakkında bilinmesi gereken tüm detayları haber yazımızda bulabilirsiniz.

Temel Yetenek Testi’ne (TYT) giren adaylar  arasından 2500 PMYO polis alımı yapılacağı açıklandı. Edinilen bilgilere göre söz konusu polis alımında 250 kişilik kontenjan kadınlara ayrılırken, 2250 kişilik kontenjan da erkek adaylara ayrıldı. Öte yandan POMEM bünyesinde yapılacak olan 25. Dönem POMEM 10 bin polis alımı ilanına ilişkin detaylar da netlik kazanmaya başladı. Söz konusu polis alımında kontenjan bilgileri şu şekilde oluşu: Söz konusu 10 bin polis memuru içinde, 7 bin 200 lisans mezunu erkek ve 800 lisans mezunu kadın, 1800 ön lisans mezunu erkek ile 22 ön lisans mezunu kadın polis alımı yapılacak.

Eylül Ayında Gerçekleştirilecek

Binlerce aday Polis Akademisi Başkanlığı tarafından kamuoyuna duyurulacak ilanları dört gözle beklerken söz konusu polis alımına ilişkin detaylar kesinleşmeye başladı. Daha önce konuya ilişkin açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 15 bin polis alımı gerçekleştirdiklerini, bunun üzerine de 10 bin polis alımı daha yapacaklarını kaydetmişti. Bunun yanında Bakan Soylu, ikinci dalga olarak yapılması planlanan 10 bin polis alımlarının 2019 yılının Eylül ayı içinde tamamlanacağını aktardı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde gerçekleştirilecek olan polis alımı hakkında şu açıklamalarda bulundu: “Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde 2019 yılının başında 15 bin polis alımı yaptık. Bu 15 bin polis alımının ardından bir 10 bin daha polis alacağız. Söz konusu 10 bin polis alımını da bu yıl eylül ayı içerisinde yağacağız.”

Polis Adaylarında Aranan Genel Şartlar

2019 yılı içinde 10 bin polis alımının gerçekleştirileceğini müjdeleyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun konuya ilişkin açıklamalarının ardından gözler polis alımında adaylarda aranacak olan genel şartlara çevrildi. Binlerce aday genel şartlar hakkında detaylı bilgilere ulaşmak adına özellikle internet platformu üzerinden araştırma yapmaya devam ediyor. Polis alımı kapsamında henüz resmi bir ilan yayınlanmadığı için adaylarda aranan şartlar netlik kazanmadı. Fakat 24. Dönem POMEM polis alımı ilanında geçerli olan genel şartların bu dönemdeki polis alımlarında da geçerli olacağı öngörülüyor. İşte EGM polis alımı ilanına başvuruda bulunmak isteyen adaylarda aranacak olan genel şartlar:

  • T.C. vatandaşı olmak
  • Önlisans, lisans mezunu veya denkliği YÖK tarafından kabul edilmiş yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak
  • ÖSYM tarafından yapılan KPSS lisans sınavında P3 puan türünden 60, KPSS önlisans sınavında P93 puan türünden 70 taban puan veya üzerinde puan almış olmak. (Öte yandan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, önlisans KPSS’de barajın 65 puana düşürülmesi için çalışmalara devam edildiğini açıkladı.)
  • Sınavın yapıldığı yılın 1 Ocak tarihi itibarıyla 30 yaşından gün almamış olmak
  • Kadınlar için 162 cm, erkekler için 167 cm’den kısa boylu olmamak. Vücut kitle endeksi 18 ile 27 arasında olmak (18 ve 27 dahil)
  • Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak
  • Kamu haklarından yoksun bırakılmamış olmak
  • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasında olumlu sonuç almak
  • Erkek adaylar için intibak eğitiminin başlangıç tarihi itibarıyla silah altında bulunmamak (1111 sayılı Askerlik Kanunu gereğince)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here