Para Piyasaları

El Salvador, “Bitcoin kasabasına” 203 milyon dolarlık yatırım yapacak! Turist gelirlerini nasıl etkiler?

Orta Amerika’nın en küçük ülkesi konumunda bulunan El Salvador, Haziran 2021’de Bitcoin (BTC) yasa tasarısını Kongre’ye getirdi. El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin Kongre’ye getirdiği tasarı, oy çokluğu ile kabul edildi. El Salvador’da atılan bu adım birçok ülkeden ve birçok merkez bankasından tepki çekti. Öte yandan bazı uluslararası finans kuruluşları da El Salvador’a hem tepki gösterdi hem de bu adımından dolayı ülkeyi uyardı.

Ancak El Salvador Bitcoin adımını geri çekmedi ve ülkede, 7 Eylül 2021 tarihinde Bitcoin yasa tasarısı yürürlüğe resmi olarak girdi. Bu tarihten itibaren Bitcoin’in yasal para birimi olarak kullanıldığı El Salvador’da, bir de “Bitcoin kasabası” için çalışmalar devam ediyor. Bitcoin yasasının kabulünden bu yana turist akınına uğrayan El Salvador, Bitcoin kasabası olarak adlandırılan bölgeye, başta turistler gözetilerek milyonlarca dolarlık yatırım yapmaya hazırlanıyor.

EL SALVADOR’UN ÇEHRESİ BTC İLE DEĞİŞTİ

Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul eden El Salvador’da, başta El Zonte bölgesi olmak üzere El Zonte’nin çevresindeki köyler ve bazı kasabalar da Bitcoin kasabası halini almaya başladı. Bunun nedeni ise ülkede Bitcoin kullanımının en yoğun olduğu bölgenin El Zonte ve yakınları olması oldu. Bu nedenle El Salvador hükümeti, artık “Bitcoin kasabası” olarak tanınan bölgeyi bu kapsamda daha da turistik bir yer haline getirmek istiyor. Başkan Nayib Bukele de bunun için bölgeye ciddi yatırımlar yapılacağını duyurdu.

Her sene daha fazla turist çekmeye başlayan El Salvador, Bitcoin adımına kadar birçok kişi tarafından bilinmiyordu ve ülkeyi bilenlerin büyük bir kısmı da El Salvador’u “çete savaşları” ve gasp gibi olumsuz haberlerle tanıyordu. Ancak Bitcoin adımı, ülkenin çehresini tamamen değiştirmeyi başardı ve El Salvador hükümeti, bu değişim üzerinden olumlu adımlar atmaya devam ediyor. Bu kapsamda El Zonte bölgesinin de içinde yer aldığı La Libertad bölgesi için “Surf City” projesi hayata geçiriliyor. Gelen açıklamalara göre bölgeye 203 milyon dolarlık yatırım yapılacak.

YOLLAR, KÖPRÜLER VE ALTYAPI İNŞA EDİLECEK

Başkan Nayib Bukele, konuya ilişkin yaptığı açıklamada El Zonte’nin de içinde yer aldığı La Libertad bölgesi adına Surf City projesinin ikinci aşamasının başlatıldığını bildirdi. Özellikle turistlerin daha rahat ulaşım sağlayabilmesi adına bölgede 4 şeritli yolların, köprülerin, bisiklet ve yaya yollarının, altyapı çalışmalarının yapılacağı bildirildi. Geliştirilen bölgede turist gelirlerinin de bu hamlelere bağlı olarak ciddi ölçüde artması bekleniyor.

“SÜREKLİ CANLI KALACAK BİR ALAN İNŞA EDİLECEK”

Başkan Nayib Bukele, konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Hepimizin ‘Bitcoin kasabası’ veya ‘Bitcoin plajı’ olarak bildiği El Zonte’ye 15 bin metrekarelik bir alanda alışveriş merkezi, eğlence kulüpleri, otoparkın da olduğu sürekli canlı kalacak bir alan inşa edeceğiz” sözlerini dile getirdi. Geçtiğimiz yıllarda suç oranının en yüksek olduğu ülkelerden biri olan El Salvador, artık dünyada Bitcoin adımıyla tanınıyor ve ülkenin turizm gelirleri Bitcoin adımından sonra %30’dan fazla arttı.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.