Para Piyasaları

El Salvador Bitcoin’de geri adım atmıyor: Tahvillerde kararlıyız

Orta Amerika’nın en küçük ülkesi konumunda bulunan El Salvador, geçtiğimiz yıl Haziran ayında El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin Kongre’ye sunduğu Bitcoin (BTC) yasa tasarısını onayladı. Oy çokluğuyla kabul edilen yasa, Eylül 2021’de yürürlüğe girdi ve yasanın yürürlüğe girdiği 7 Eylül günü El Salvador, eş zamanlı olarak hem ilk Bitcoin’lerini aldı hem de vatandaşları için geliştirdiği Bitcoin cüzdan uygulaması olan Chivo’yu kullanıma sundu.

El Salvador, atmış olduğu Bitcoin adımı ile tüm dünyada ses getirdi ve dünyanın en çok konuştuğu, en çok tanıdığı ülkelerden biri haline geldi. Ancak El Salvador, uluslararası ekonomi kuruluşlarından ve başta ABD olmak üzere birçok ülkeden gelen eleştiri ve tepkilerle karşılaştı. Son dönemlerde Bitcoin fiyatında görülen düşüşlerle bu tepkiler arttı ancak El Salvador Maliye Bakanı, Bitcoin hamlelerinin arkasında olduklarını açıkladı.

“BTC KARARI YETERİNCE İYİ ÇALIŞIYOR”

El Salvador’da Bitcoin, ABD doları ile birlikte Eylül 2021’den bu yana yasal para birimi olarak kullanılıyor. El Salvador’un bu kararının üzerinden neredeyse 1 yıl geçti ve bu süreçte Bitcoin sert fiyat dalgalanmaları yaşadı. Özellikle son aylarda peş peşe gelen sert değer kayıplarından dolayı El Salvador eleştirilerin hedefinde kalırken, El Salvador Maliye Bakanı Alejandro Zelaya, Bitcoin kararlarının El Salvador için yeterince iyi çalıştığını dile getirdi.

Bakan Zelaya, Bitcoin hamlesinden sonra turizm anlamında da büyümeye başladıklarını ve büyük ölçüde bankalarla çalışmayan bir nüfusa finansal hizmet sağlama konusunda da yine Bitcoin’in yardımcı olduğunu söyledi.

EL SALVADOR TAHVİLLERDE KARARLI

Bitcoin kararlarının arkasında olduklarını ve bunun genel anlamda birçok yönden olumlu sonuçlarıyla karşılaştıklarını aktaran Zelaya, diğer taraftan Bitcoin’in bir değişim aracı olarak kullanımının hala düşük seviyelerde olduğunu da sözlerine ekledi. Diğer taraftan Zelaya, El Salvador hükümetinin blok zinciri teknolojisini kullanarak Bitcoin destekli bir tahvil çıkarma konusunda da hala kararlı olduğunu ifade etti. El Salvador normal şartlar altında bu adımı geçtiğimi aylarda atacaktı ancak beklenmeyen gelişmelerden dolayı tahvil hamlesinin ertelendiği duyurulmuştu.

Bu erteleme kararı sonrasında tahvil hamlesinin iptal olabileceği iddiaları gündeme gelirken Maliye Bakanı Zelaya kararın uygulamaya alınma noktasında hükümetin kararlı olduğunu vurguladı. Zelaya konuya ilişkin açıklamasında “Bazıları için bu yeni ve tamamen anlamadıkları bir şey. Ancak var olan ve zemin kazanan ve önümüzdeki yıllarda da var olmaya devam edecek bir fenomen” sözlerini dile getirdi.

EL SALVADOR ŞİMDİLİK YÜZDE 50 ZARARDA

El Salvador, 2021 yılı boyunca kamu fonlarının bir parçası olarak toplamda 2 bin 381 adet Bitcoin satın aldı. Ancak piyasalarda son dönemlerde görülen değer kayıpları nedeniyle El Salvador, ortalama satın alma fiyatına göre şu anda yaklaşık %50 zarar etmiş durumda. Zelaya, El Salvador hükümetinin 1 milyar dolarlık Bitcoin tahvili ihraç etmeyi planladığını fakat bunun piyasa koşullarının düzeldiği döneme denk getirileceğini belirtti.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.