Editörün SeçimiPara Piyasaları

El Salvador’un bitmeyen Bitcoin aşkı saplantıya döndü! Dev zarara rağmen 1 milyar dolarlık BTC tahvilinde ısrar sürüyor!

El Salvador’dan yeni Bitcoin atağı planları! BTC’yi ilk yasal ihale para birimi kabul eden El Salvador, ayı piyasasına rağmen 1 milyar dolarlık Bitcoin destekli tahvil ihraç etmeyi planlıyor.

Geçtiğimiz yılın Haziran ayında Bitcoin’i yasal ihale para birimi olarak kabul eden El Salvador, karşıt seslere ve yöneltilen eleştirilere rağmen Bitcoin’ini ikiye katlamaya hazırlanıyor. Ülke, 2022 yılında yaşanan fiyat düşüşüne rağmen 1 milyar dolarlık BTC tahvili çıkarmaya hazırlanıyor ve piyasa aktörleri bu ısrarı anlamakta zorlanıyor.

HESAPLAMA GÖRE EL SALVADOR YÜZDE 50 ZARARDA!

El Salvador Başkanı Nayib Bukele 10 Haziran 2021’de kriptoyu yasal ihale olarak kabul eden ilk ülke oldu ve Eylül 2021’de gerekli mevzuat yürürlüğe girdi. Sadece 2 ay sonra Bitcoin 69 bin dolarlık rekora ulaşırken, devamında gelen büyük çekilmeler ülkenin yatırımlarını sildi süpürdü.

Bloomberg, Başkan Bukele’nin attığı twett’leri baz alarak hesaplama yaptı ve El Salvador’un kamu fonlarıyla aldığı 2.381 BTC’de yüzde 50 zararda olduğunu ortaya koydu. Yaşanan bu geri çekilmeye rağmen yine Bloomberg’e göre El Salvador’un Maliye Bakanı Alejandro Zelaya, “Bazıları için bu yeni ve tamamen anlamadıkları bir şey ama var olan ve zemin kazanan ve önümüzdeki yıllarda da var olmaya devam edecek bir fenomen” ifadeleri ile yatırımlarını savundu.

IMF EL SALVADOR’U ELEŞTİRMİŞTİ!

Zelaya, ülkesinde yapılan anketlerde itibari para birimlerinin tercih edilmesine bile aldırış göstermedi ve yaptığı, “Sonuçları bir gecede almayacağız. Fakir yatıp milyonerleri uyandıramayız. Yeni teknolojiler, insanların önceki yıllarda web siteleri ve dijital iş gibi şeylerden nasıl korktuklarını gösterdi. Ancak zamanla gerçeğin kendisini dayattırdığını gösterdi.” açıklaması ile savunmasına devam etti.

El Salvador’un kripto ısrarına sadece vatandaşları değil Uluslararası Para Fonu (IMF) de karşı çıkıyor. IMF, El Salvador’u kripto ısrarı nedeniyle sert eleştirse de Bitcoin destekli tahvil planlarının hala ilerlemeye devam ettiğine yönelik yine maliye bakanı Zelaya’dan açıklama gecikmedi.

FİYAT ÇÖKÜŞÜ BTC ISRARININ ÖNÜNE GEÇEMEDİ!

Kripto para birimleri 2022 yılında büyük kayıplar yaşadı ve resesyon endişeleri gölgesinde riskli bir varlık olarak görülmeye devam ediyor. Zelaya ise IMF ile 1,3 milyar dolar tutarında genişletilmiş fon imkanı müzakeresini yürütürken para fonunun karşı çıktığı BTC ısrarına devam ediyor.

1 milyar dolarlık Bitcoin destekli tahvil planlarında ilerleme kaydedilirken Zelaya, yaşanan kripto çöküşünün planları askıya almadığını sadece geciktirdiğini belirtti. Zelaya, “Gelecekte yeni teknolojilerin insanlara yardım edeceğine inandığım gibi geleneksel, uluslararası para sistemine de inanıyorum. Bu yüzden geçişi yapmanın hayati olduğunu düşünüyorum ve El Salvador’a fayda sağlayabilecek finansal yenilikleri takip etmemiz yanlış olur.” ifadeleri ile kriptolara hükümetinin bakış açısını net bir şekilde ortaya koydu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.