Para Piyasaları

El Salvador’un BTC destekçisi başkanı Nayib Bukele pes etmiyor! Bukele 2024 seçimlerinde aday olmaya hazırlanıyor…

Kripto paralar, 2021 yılında dünya genelinde milyonlarca insanın hayatına girdi ve kripto para piyasaları hızla artan bu popülarite ile hızlı büyümeler elde etti. Ancak kripto paraların elde ettiği bu geniş çaplı popülarite, bazı ülkeleri ve merkez bankalarını harekete geçirdi. Zira birçok hükümet, kripto paraların finansal istikrarı tehdit edebileceği konusunda teyakkuza geçerken, ülkeler de kripto paralar konusunda tavırlarını belirlemeye başladı. Birçok ülke bu kapsamda olumsuz tarafta yer alırken, kripto paraları olumlu şekilde karşılayanlar da oldu. Bu ülkelerin başında ise El Salvador bulunuyor.

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, geçtiğimiz yıl Kongre’ye Haziran ayında Bitcoin (BTC) yasa tasarısını sunmuştu ve tasarı da kabul edilmişti. Ardından Eylül 2021’de El Salvador’da Bitcoin yasası resmen yürürlüğe girdi ve o tarihten bu yana ülkede Bitcoin, yasal para birimi olarak kullanılabiliyor. El Salvador son dönemlerde Bitcoin’in düşüşlerinden dolayı kayıplar yaşadığı için Bukele de eleştirilerin hedefinde yer alıyor. Ancak son dönemlerde yoğunlaşan eleştirilerin Bukele’yi vazgeçirmediği görülüyor. Bukele, 2024’te de başkanlığa aday olmayı planladığını dile getirdi.

NAYIB BUKELE YENİDEN ADAY OLMAYI PLANLIYOR

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, 7 Eylül 2021’den bu yana ülkesinin kripto para satın alma işlemlerini üstleniyor. Genç başkan, son dönemlerde Bitcoin fiyatındaki sert düşüşlerden dolayı bu hamlesiyle eleştirilerin hedefinde kalmıştı. Ancak geçtiğimiz aylara bakıldığında, kripto paralardaki sert yükseliş dönemlerinde Bukele, en çok takdir gören isimlerden biriydi. Yine de şimdilerde Bukele’nin kripto paralardan dolayı yüzünün hiç gülmediği söylenebilir. Fakat Bukele’nin buna rağmen Bitcoin odaklı birçok reklam çalışması yaptığı da biliniyor. Tartışmalı bir isim haline gelen Bukele, 2024’te de El Salvador Devlet Başkanlığı görevine aday olmayı planlıyor.

TEPKİ VE ELEŞTİRİLERİN ODAĞINDA

El Salvador’un 7 Eylül 2021 itibariyle Bitcoin yasasını kabul etmesi birçok El Salvadorlu tarafından eleştirildi ancak Bukele kararının arkasında durmaya devam ediyor. El Salvador’un mali durumuna rağmen Bitcoin satın alırken Bukele’nin şeffaf davranmadığını düşünen vatandaşlar da Bukele’ye tepki gösteriyor. Ancak tüm bu tepkiler ve eleştirilere rağmen ülkedeki Bitcoin hamlesi, daha önce çete savaşlarıyla meşhur olan Orta Amerika’nın en küçük ülkesi El Salvador’un imajını dünya genelinde değiştirdi ve El Salvador, tüm dünyanın tanıdığı bir ülke haline geldi. Yani bu etkenlerle birlikte Bukele’yi destekleyenler de bulunuyor.

BUKELE’NİN ADAYLIĞINA NASIL BAKILIYOR?

El Salvador anayasasına göre ülkede aynı kişi üst üste 2 dönem görev yapamıyor. Ancak elde edilen bilgilere ve yerel basına yansıyan haberlere göre Bukele bazı değişikliklerin ardından yeniden başkan adayı olabilecek. El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin 2024 yılında başkanlık seçimini tekrar kazanması durumunda Bukele en az 4 yıl daha görevinde kalacak. Bu olası durum da sadece El Salvador’u değil, kripto para piyasalarını da ilgilendiriyor. Zira Bitcoin Maksimalisti olan Bukele’nin görevine 4 yıl daha devam edecek olması, büyük olasılıkla toplu BTC alımlarını da beraberinde getirecek.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.