Gündem

Elektriğe yüzde 125’e varan zam gelince milyonların aklındaki soru: 150 kilovatsaatin altında nasıl elektrik harcarım?

2022 yılı asgari ücrete, emekli ve memur maaşlarına yapılan zamların yanı sıra birçok ürün ve hizmete yapılan zamlarla birlikte geldi. Özellikle yılın ilk zamları elektriğe yansıyınca, vatandaşlar bu zamlardan en az şekilde etkilenmenin yollarını aramaya başladı. Yeni yıl ile birlikte elektrik faturalarında kademeli sisteme geçildi ve 150 kilovatsaat altına %50 oranda ve bu seviyenin üstüne %125 oranında zam geldi. Birçok vatandaş, elektrik tüketimini 150 kilovatsaatin altında tutmanın yollarını araştırıyor. Peki elektrik tüketimini bu seviyenin altına çekmenin yolları neler?

Gelen yeni zamlarla birlikte aylık elektrik tüketiminde kritik sınır 150 kilovatsaat olarak belirlendi. Her şekilde zamlanan elektrik tüketimlerinde 150 kilovatsaatin altındaki tüketimler %50 oranda, üstündeki tüketimler ise %125 oranda zamlandı. Vatandaşlar, elektrik tüketimlerini azaltarak bu kritik seviyenin altında kalmak ve zamlardan en az şekilde etkilenmek istiyor.

Elektrik Tüketimini 150 Kilovatsaatin Altına Çekmek Mümkün Mü?

Gelen yeni zamlarla birlikte elektrik tüketimi arttıkça, faturaya yansıyan zam oranı da artacak. Tüketimi 150 kilovatsaatin altına çekmek mümkün ancak BBC Türkçe’ye konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Cambridge Üniversitesi’nden Dr. Sinan Küfeoğlu’na göre bu uygulamada hedef aile kitlelerine bakmak gerekiyor. Küfeoğlu, hedef kitlenin dar gelirli aileler olduğunu ve bu ailelerin de genelde geniş aile yapısında olduğunu ifade ediyor. Küfeoğlu, bu aile yapısında 150 kilovatsaatin altında elektrik tüketiminin pek mümkün görünmediğini ifade ediyor.

Elektrik Fiyat Tarifeleri Nasıl Hesaplanıyor?

Elektrik faturalarında okuma bilgisinde 3 zamanlı tarifler bulunuyor. Bunlar; Tek Zamanlı, Gündüz, Puant ve Gece bölümlerinden oluşuyor. Tek Zamanlı tarifede elektriğin gün boyu tüketimi aynı fiyat üzerinden hesaplanıyor. Çok zamanlı tarifede fiyatlandırma, günün saatlerine göre değişiyor. Buna göre örneğin Puant diliminde, elektriğin en yoğun kullanıldığı 17.00 – 22.00 arasında elektrik daha pahalı oluyor. Gece diliminde ise daha az fiyatlandırma uygulanıyor.

Elektrik Tüketimi Nasıl Düşürülür?

Dr. Sinan Küfeoğlu, günlük rutin işlemlerde değişiklikler yapılarak tasarruf yapılabileceğini ifade ediyor. Küfeoğlu’nun konuya ilişkin açıklamalarında “Mesela akşam 8 yerinde akşam 10’dan sonra çamaşır makinesi ya da bulaşık makinesi çalıştırarak tasarruf yapabilirsiniz…” ifadelerine yer veriyor. Küfeoğlu’nun önerileri arasında; klima kullanmamak ve mecbur kalındığında kışın 26, yazın 18 derecede çalıştırmak, buzdolabında çok gıda olmaması, kettle’a sadece kullanılacak miktarda su koymak, mümkünse evde led aydınlatma kullanmak, elektronik cihazlarda mümkünse A ve A Plus sınıfı enerji verimliliğine sahip cihazlar kullanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.