Gündem

Elektrik krizi giderek büyüyor: Kripto para madenciliğine yasak geldi!

Hükümet, güvenlik servislerinin kripto para madenciliği kaynaklarını belirleyip bu kaynakları kısıtlayacağını söylüyor.
Tüm Avrupa keskin fiyat artışlarıyla karşı karşıya kalırken, Kosova’da sürekli kesintiler uyguluyor.

Balkan devletinin en büyük kömürlü termik santrali, geçen ay teknik bir sorun nedeniyle kapatılarak hükümeti yüksek fiyatlarla elektrik ithal etmeye zorladı.

Aralık ayında ilan edilen 60 günlük olağanüstü hâl, hükümete enerji ithalatı için daha fazla para ayırma ve enerji kullanımına daha katı kısıtlamalar getirme yetkisi verdi.

Elektrik kesintileri protestolara yol açtı ve Ekonomi Bakanı Artane Rizvanolli'nin istifasını istedi.

Enerji fiyatları, Rusya'dan gelen düşük arz ve ekonomiler Covid-19 pandemisinden kurtulurken yüksek doğal gaz talebi de dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle Avrupa'da hızla yükseliyor.

Ani yükseliş, Avrupa'nın gazının üçte birini sağlayan Rusya ile jeopolitik gerilimler tarafından körüklendi. Rusya, Avrupa'nın gaz dağıtımını sınırladığı yönündeki suçlamalarını reddederken, Ukrayna'nın doğusundaki ihtilaf nedeniyle gerginlik artıyor.

Enerji krizi ısınırken, Kosova diğer ülkelere göre daha fazla etkilendi. Geçen ay yetkililer, Kosova'nın tükettiği enerjinin %40'ını ithal ettiğini söyledi.

Salı günü, Bayan Rizvanolli, hükümetin küresel enerji krizinin etkilerini azaltmak için sözde kripto madenciliğini yasaklamaya karar verdiğini söyledi.

Yakın zamana kadar Kosova, Avrupa'nın en ucuz elektrik tarifelerinden birine sahip olmakla övünüyordu. Bu ortamda kripto madenciliği Kosova'daki gençler arasında popüler hale geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.