Gündem

Elon Musk ile anlaşma sağlandı: Artık çekmeyen telefon kalmayacak

GSM operatörü olan T mobil Elon Musk ile anlaşma sağlıyor. SpaceX ile telefonlar uydulara bağlanarak akıllı telefonların çekim kuvveti daha da artırılacak. Amerika’nın her yerinde akıllı telefon bağlantısı sunacak olan bu iki şirket ülke çapında 5G teknolojisinden faydalanacak. Telefonun çekmediği hiçbir bölge kalmayacak.

EN ÜCRA KÖŞEDE TELEFON SİNYALİ ÇEKECEK!

T Mobile CEO’su ve başkanı Mike ile SpaceX CEO’su Elon Musk etkinlikte bir araya geldi. Coverage Above and Beyond isimli bir planları olduğunu duyurdu. 2. nesil Sterling uyduları aracılığı ile operatörlerin ülke çapında her yerden çekme kuvveti artırılacak. Geleneksel olarak konuşma sinyallerinin algılanamadığı her noktaya erişim sağlanabilecek. En uzak nokta olarak konumlanmış yerler dahi tam kapsama başarısı elde edilecek.

BAZ İSTASYONU GİRMEYEN YERE ERİŞİLEBİLECEK!

Planlandığı gibi bu yeni teknoloji başarılı olursa telefonların çekmediği alanlar dahi erişilebilir hale gelecek. Bazı bölgelere kurulması uygun olmayan baz istasyonlarının olumsuzluğu bu sayede ortadan kaldırılacak. Bağlantı sinyali daha da artacak. Acil durumlarda ulaşım sağlayabilmek daha kolay hale gelecek.

ANDROİD CİHAZLAR VE İPHONE’LARA GÖRE TASARLANIYOR!

Uygulamanın detayları da açıklandı. Akıllı telefonlara uydu bağlantısı ile başlangıçta SMS ve MMS  gönderilmesi ve katılımcı mesajlaşma uygulaması yapılacak. İlerleyen süreçte telefon görüşmeleri, internet gezintileri bu kapsama eklenecek. İkinci nesil Sterling uyduları her bölgeye 2 ile 4 mbps’ye kadar veri hızı sağlayabilecek. Elon Musk’a göre bu metin mesajları ve telefon görüşmeleri içinde uygun bir hız olacak. Android cihazlar başta olmak üzere iPhone’larda bu hizmete dahil edilecek. Kullanabilmek için ek bir donanıma ihtiyaç duyulmayacak.

İLK OLARAK NEREDE UYGULANACAK?

Anlaşma sağlayan bu şirketler son olarak yapılacak olan bu hizmetin 2023 yılının sonuna doğru Amerika’nın belirli bölgelerinde teste başlayacağını duyurdu. İlerleyen aşamalarda Amerika’nın çoğunu kapsaması planlanan projede Hawaii ve Alaska’nın bazı kısımları ile Porto Riko ve Amerika’nın karasularını kapsayacağı net olarak söyleniyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.