Gündem

Elon Musk SEC’ye bildirimde bulundu, Twitter’a ikinci kez iptal mektubu gönderdi!

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, 2021 yılında TIME dergisi tarafından “Yılın Kişisi” seçildi. 2021’in hemen başlarında kişisel serveti ile Jeff Bezos’u geride bırakarak dünyanın en zengini olan Musk, özellikle de yıl boyunca Twitter üzerinden kripto paralarla ilgili yaptığı paylaşımlarla gündeme geldi. Başlarda Bitcoin’e (BTC) duyduğu sempatiyi gösteren ve ardından neredeyse tüm ilgisini Dogecoin’e (DOGE) yönlendiren Musk, bu süreçte kripto para piyasasında da birçok kez yön belirleyen isim oldu.

Kripto para piyasasının en etkili ismi haline gelen Elon Musk, bu gücün çok büyük bir kısmını da Twitter sayesinde elde etti. Uzun zamandır Twitter’ı bot hesaplara düzenleme getirmediği için eleştiren Elon Musk, geçtiğimiz aylarda Twitter’ı satın alma girişiminde bulundu. Ancak bu hamlesinden de vazgeçen Musk, Twitter ile davalık oldu. Musk, kendisini dava eden Twitter yönetim kuruluna ikinci kez mektup gönderdi.

ELON MUSK VE TWITTER’I SATIN ALMA SÜRECİ

Elon Musk, ilk olarak Twitter’da %9,2 oranda hisse satın alarak Twitter’ın en büyük hissedarı konumuna gelmişti. Ardından Twitter’ı tamamen 44 milyar dolar karşılığında satın almak isteyen Musk, bu konuda da Twitter yönetim kurulu ile anlaşma sağlamıştı. Yönetim kurulu başta bu teklife sıcak bakmamış olsa da Musk’ın teklifi kabul edilmiş ve satış işlemleri başlamıştı. Ancak Musk, Twitter’daki bot hesaplardan dolayı önce satın alma işlemini askıya almış, ardından da anlaşmadan tamamen vazgeçmişti.

Musk’ın anlaşmadan vazgeçmesiyle birlikte Twitter yönetim kurulu Elon Musk’ı dava etmişti. Twitter, Musk’ın 44 milyar dolarlık alımdan vazgeçtiğini ve bunun bir piyasa manipülasyonu olduğunu gerekçe göstererek Musk’a dava açmıştı. Hatırlanacağı üzere Elon Musk Twitter’a hisse başına 54,20 dolarlık teklif sunmuştu ve ilerleyen günlerde hisse senetleri piyasalarında sert düşüşler yaşanmıştı. Musk’ın, piyasada yaşanan bu sebeplerden ötürü satın alma işleminden vazgeçtiği iddia edilmişti.

MUSK İKİNCİ KEZ MEKTUP GÖNDERDİ

Tüm bu yaşanan süreçte Musk, Twitter yönetim kuruluna 8 Temmuz’da bir mektup gönderdi ve Twitter’ın kendisine yanlış ve yanıltıcı bilgiler verdiğini belirtti. Musk, ikinci kez gönderdiği mektubunun, 8 Temmuz tarihindeki mektubun geçersiz sayılması ihtimaline karşı gönderildiğini bildirdi ve bu bildirim, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) dosyasında yer aldı.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.