Para Piyasaları

Elon Musk uslu durmuyor! “Köpekli” paylaşımı DOGE ve FLOKI’yi uçuşa geçirdi!

2021 yılının başlarında kripto para piyasaları, Aralık 2020’de 20 bin doları aşarak yeni yıla 30 bin dolar bölgesinde, dönem için rekor seviyede giriş yapan Bitcoin’in (BTC) etkisi ile büyük ralliye başladı. Bu ralli sürecinde Bitcoin defalarca fiyat rekoru kırdı ve başta büyük piyasa değerine sahip altcoinlerin geneli olmak üzere, neredeyse tüm kripto para piyasaları bu yükselişleri takip etti. Yıl içerisinde birçok altcoin yükseliş yaşarken, yükselişleri ile göz dolduranlar ve ses getirenler arasında ilk sırayı ise Dogecoin (DOGE) aldı.

Dogecoin, bir şaka coin’i olarak tüm yatırımcıların dikkatini çekti ve arkasına Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ın da açık desteğini aldı. Elon Musk’ın şakalı ve imalı paylaşımlarda bulunarak Dogecoin’in yükselişlerine katkı sağlamasıyla birlikte Dogecoin fiyatı 2021’de uçuşa geçti. DOGE’un gösterdiği efsanevi yükseliş sonrasında kripto para piyasalarında birçok yeni şaka coin’i ortaya çıktı. Son fiyat düşüşlerinin yaşandığı ortamda Elon Musk bir kez daha Twitter’dan paylaşımda bulunarak Dogecoin’in yükselişe geçmesini sağladı.

ELON MUSK’IN TWEET’İ DOGE’U UÇURDU

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, artık kendisi Dogecoin ile özdeşleşmiş bir isim olarak yaptığı paylaşımlarla istemese bile Dogecoin’i işaret ediyor. Ünlü CEO, bu kez de Twitter’dan 2 yaşındaki oğlu X AE A- XII ile ilgili bir paylaşımda bulundu. Oğlunun biri Shiba Inu olmak üzere 3 köpek ile oyun oynadığı bir videoya yanıt veren Elon Musk, söz konusu yanıtında “X Doge’ları sever” ifadelerine yer verdi. Elon Musk’ın “köpekler” dediği ancak paylaşımında Dogecoin’i ima ettiği anlaşılıyordu.

Halihazırda bu paylaşımından sadece saniyeler sonra Dogecoin fiyatında yaklaşık %5 oranda artış yaşandı. Elon Musk paylaşımlarını bununla sınırlı tutmadı ve daha sonraki paylaşımında da Floki Inu’nun sert yükselmesi için zemini hazırladı.

FLOKI INU DA PAYINI ALDI

Söz konusu Twitter paylaşımı ile Dogecoin’in yükselişini yeniden tetikleyen Elon Musk, daha sonrasında ise yine Twitter’dan Floki cinsi köpekle olan fotoğrafın yarın geleceğini söyledi. Ancak Musk’ın paylaşımı ile birlikte tüm gözler FLOKI INU’ya (FLOKI) çevrildi. Elon Musk’ın aslında Shiba cinsi ve “Floki” ismini verdiği köpeğini kastetmişti ama FLOKI INU fiyatı da bu paylaşımından çok kısa bir süre sona uçuşa geçti. Gelen yükselişlerle birlikte FLOKI fiyatında kısa sürede %20 oranda değer artışı kaydedildi ve FLOKI fiyatı 0,0000164 dolar seviyesine sıçradı.

MUSK ETKİSİ DOGE VE FLOKI’YE YARADI

Elon Musk’ın Twitter’dan yaptığı paylaşımların etkisi ile hızla yükselen Dogecoin’in toplam piyasa değeri bu gelişmelerle birlikte 9 milyar 380 milyon dolar seviyesine kadar yükseldi. Diğer taraftan Floki Inu’nun piyasa değeri de 150 milyon dolar seviyesine tırmandı. Elon Musk, 2021 yılından bu yana Twitter’dan yapmış olduğu bu paylaşımlardan dolayı “Manipülasyon yaptığı” gerekçesiyle suçlanıyordu. Son olarak Haziran ayında Musk’a aynı gerekçeden dolayı dava açıldı.

Gazetebanka yatırım tavsiyesi vermez.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.