Gündem

Elon Musk’a “Spekülasyon ve Manipülasyon” İddiası ile Tam 258 Milyar Dolarlık Dava Açıldı!

2021 yılında kripto para ekosisteminin en önemli ve güçlü figürlerinden biri haline gelen, kişisel serveti ile dünyanın en zengin insanı konumunda bulunan Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, bir kez daha spekülasyon suçlamaları ile karşı karşıya kaldı. Daha önce Twitter üzerinden yaptığı birçok paylaşım nedeniyle, özellikle de Dogecoin (DOGE) konusunda manipülasyon ve spekülasyonlara neden olduğu gerekçesi ile tepki çeken Elon Musk, bir kez daha aynı nedenden dolayı suçlanıyor. Dünyanın en zengin insanı Elon Musk, söz konusu spekülasyon suçlamasından dolayı tam 258 milyar dolarlık, eşi benzeri görülmemiş bir cezaya çarptırılabilir.

Elon Musk’a Rekor Boyutta Dava Açıldı!

Tesla CEO’su Elon Musk, 2021 yılı başlarından itibaren paylaştığı tweet’ler ve kripto paralara olan ilgisi ile tüm dünyanın konuştuğu bir isim haline geldi. Son aylarda da özellikle Twitter’ı satın alma hamlesiyle gündemde kalan Elon Muski bu kez de bir dava yüzünden başına açılan dert ile gündeme geldi. Ünlü CEO Musk, popüler şaka coin’i Dogecoin’i “kâr, ifşa ve eğlence için manipüle etmek” ile suçlanıyor. Musk’a ilgili suçlamayı yönlendiren ve 258 milyar dolarlık davayı açan kişi ise bir Dogecoin yatırımcısı oldu.

Musk “Piramit Şeması Yürütmek” ile Suçlandı

Bir Dogecoin yatırımcısı, 16 Haziran Perşembe günü Elon Musk’ı, “kripto para birimini desteklemek için ‘piramit şeması’ yürütmek” ile suçlayarak dava açtı. Şikayetçi olan yatırımcı Keith Johnson, Manhattan’daki federal mahkemeye dilekçesini sundu ve dilekçesinde Tesla ve SpaceX’in, Dogecoin’i lanse etme ve fiyatını yükseltmek için haraç aldığını öne sürdü.

Davacının Tazminat Talebi Dudak Uçuklatıyor

Söz konusu şikayette “Davalılar 2019 yılından bu yana Dogecoin’in hiçbir değeri olmadığının, henüz Dogecoin’i ticaretinden kâr elde etmesi için terfi ettirdiğinin farkındaydı” ifadeleri yer aldı. Dogecoin tarihi rekorunu gördüğü Mayıs 2021’de 86 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşmıştı ve o zamandan bu yana büyük bir düşüş yaşadı. Johnson, DOGE’un tüm zamanların en yüksek piyasa değerinin 3 katı kadar tazminat bedeli talep ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.