Emekli Maaşına Zam Ne Kadar Oldu? TÜİK Açıkladı!

Milyonlarca memur ve memur emeklisi vatandaş meraklı bekleyişini sürdürüyor! Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) haziran ayı enflasyon rakamlarına ilişkin ilk açıklamayı yaptı. Detaylar haber yazımızda...

0
113
TÜİK emekli maaşlarına zam
TÜİK emekli maaşlarına zam

Milyonlarca emekli memur vatandaşı yakından ilgilendiren haziran ayı enflasyon rakamları 3 Temmuz Çarşamba günü Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanıyor. Haziran ayı enflasyon oranlarının açıklanmasıyla birlikte memur maaşlarına ne kadar zam yapılacağı da kesinleşmiş olacak. TÜİK konuya ilişkin yaptığı kamuoyu açıklamasında 2019 yılının ilk 6 aylık enflasyon verilerini saat 10.00’da yapacağını duyurdu.

Emekli memur maaşlarına her yıl iki kez zam yapılıyor. Bu zamların ilki ocak ayında yapılırken ikincisi temmuz ayında memur ve emeklilerin maaşlarına yansıtılacak. Memur ve memur emeklisi vatandaşların sabırsızlıkla beklediği zam oranı 3 Temmuz Çarşamba (bugün) 2019 yılının ilk 6 aylık enflasyon verilerinin açıklanması ile kesinleşmiş olacak. Emekli maaşlarına ne kadar zam yapıldığını merak eden milyonlarca vatandaş için uzmanların yaptığı son tahminler…

Memur ve emekli maaş zammı için nefesler tutuldu ve geri sayım başladı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanacak olan haziran ayı enflasyon rakamlarının ardından memurların temmuz ayında maaşlarına yapılacak olan zammın da kesinleşmesi söz konusu. Daha önce ocak ayında maaşlarına zam alan memur ve emekliler, enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından 15 Temmuz tarihinden sonra maaşlarına ek ödemeleri alabilecek.

Türkiye İstatistik Kurumu Saat 10.00’da Açıklayacak!

TÜİK’in açıkladığı enflasyon verilerine göre memur maaşlarına doğrudan etki eden Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) mayıs ayında %0,95 yükselirken, 2019 yılının ilk 5 aylık döneminde tüketici fiyatlarında %4,99 artış meydana geldi. Bu nedenle %4’lük zam oranı aşıldı ve memur ile memur emeklilerinin maaşlarına enflasyon farkı verilmesi gündeme geldi.

Emeklilerin maaşlarına yapılacak olan zam 3 Temmuz Çarşamba saat 10.00’dan sonra TÜİK tarafından açıklanacak. Bunun ardından kesinleşen zamlı maaşlar, 17 ila 28 Temmuz tarihleri arasında emeklilerin hesaplarına yatırılacak.

Merkez Bankası’ndan Enflasyon Beklenti Anketi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın son beklenti anketine göre uzmanlar, haziran ayı enflasyon beklentisinin %0.91 oranı civarında seyrettiği görüşünde uzlaşıyor. Enflasyon rakamlarında yaşanan düşüşün devam edeceği konusunda görüş bildiren analistler, enflasyonun bu beklentiler doğrultusunda gerçekleşmesi halinde 2019 yılının ilk 6 aylık döneminde enflasyon verilerinin %5.5 ile %6 arasında olacağını tahmin ediyor.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here