Gündem

Emekli maaşınıza ek gelir kazanma fırsatı! bu yöntemleri uygulayanlar maaşlarına ek kazanç elde edebilirler!

Çalışma hayatınız boyunca SGK kapsamında ödenen primler emeklilik yaşınız geldikten sonra aylık düzenli olarak emekli maaşı şeklinde geri ödenmektedir. Ancak özellikle günümüzde alınan emekli maaşları yeterli gelmemekte ve vatandaş geçinmekte zorlanmaktadır. Gerekli koşulları yerine getirdikten sonra emeklilik hayatınızı rahat geçirmek isteyenler bazı noktalara dikkat ederek daha yüksek emekli maaşı alabilirler. SGK başlangıç tarihinize göre bu yöntemlere dikkat ederek yüksek emekli maaşı alabilmenin detayları yazımızın devamında!

Emeklilik Sistemi

Vatandaş çalışma hayatları boyunca kendileri adına SGK kapsamında ödenen primler ile belli bir yaş ve prim günü dolmasından sonra emekli olunmakta ve her ay düzenli olarak emekli maaşı alınmaktadır. Yatırılan bu primler emekli maaşı olarak geri ödenmektedir. Vatandaşın ödediği primlere ek olarak enflasyon oranı zammı da uygulanmaktadır. Yatırılan primler, hizmet süresi, prim günü gibi faktörler alınan emekli maaşının miktarını etkilemektedir. Çalışma hayatınız süresince bazı noktalara dikkat etmeniz alacağınız emekli maaşının miktarını etkileyerek yüksek emekli maaşı alma imkânı sağlamaktadır.

Yüksek Emekli Maaşı Fırsatı

Çalışma hayatı boyunca aylık kazanç emeklilik döneminde düşmektedir. Gelirde yaşanan düşüklükten dolayı vatandaş emeklilik hayatının keyfini sürmek yerine zor günler yaşamakta. Emeklilik döneminde sorun yaşamamak için şimdiden daha yüksek emekli maaşı nasıl alınacağına dair araştırma yapmaya başlanmaktadır. Daha yüksek emekli maaşı almak için uygulanan bazı yöntemler ile emeklilik hayatınızı daha rahat geçirebilirsiniz.

Uygulanacak Yöntemler

Daha yüksek emekli maaşı alabilmek için uygulayabileceğiniz yöntemler ise;

  • İlk olarak dikkat etmeniz gereken konu ödenen primlerin maaş üzerinden ödenmesidir. Asgari ücretten daha yüksek maaş alıyorsanız prim ödemeleriniz asgari ücret üzerinden değil aldığınız maaş üzerinden öderseniz ileride emekli maaşınız taban tutarının üzerinden hesaplanacaktır.
  • Birden fazla işte çalışıyorsanız çalıştığınız ek işler içinde prim ödemesi yapmanız ileride daha yüksek emekli maaşı almanızı sağlayacaktır. Gelirinize göre prim ödemeniz ne kadar çok olursa alacağınız emekli maaşı miktarı o kadar fazla olacaktır.
  • 01.2000 tarihinden öncesine denk gelen yurtdışı, doğum, askerlik gibi borçlanmalar yüksek tutardan olması emekli maaşınızı etkilemektedir.
  • Emeklilik sitemine göre 4/c, 4/a ve 4/b emeklilik avantaj sıralaması bu şekildedir. Bunlardan en avantajlısından emekli olmak daha fazla maaş almanızı sağlayacaktır.
  • Emeklilik sistemine göre son 7 yılda prim ödemesi yapılan kurumdan emekli olunmaktadır. Bu kapsamda BAĞ-KUR’da çalışanlar son 7 yılda SSK üzerinden prim ödemeleri halinde oradan emekli olmalarına ve daha fazla emekli maaşı almalarını sağlayacaktır.
  • Emeklilik hakkı kazanıldıktan sonra emekli olmak için başvuru tarihi de alınan maaş için önemlidir. Enflasyon oranı, ekonomik büyüme hızı maaş zam oranlarını etkilediği için bu dönemi takip eden yılbaşı döneminde emeklilik başvurusu yapmak bir önce ki seneye göre daha yüksek maaş almanızı sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.