Gündem

Emekli Olmak İsteyenlerin Dikkatine! Geç Kalmadan Dilekçe Verin Yoksa Emekli Maaşınız Bağlanmaz!

Bütün çalışanların tek hayali olan emeklilik için dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmakta. Emeklilik hakkı kazanıldıktan sonra maaşınızın bağlanması için dilekçe verilmesi gerekmektedir. Eğer bu dilekçeyi vermez ya da verdiğiniz tarihe dikkat etmezseniz maaşınızın bağlanması konusunda sorun yaşayabilir veya maaşınız 1 ay geç yatabilir. Emeklilik hakkı kazandıktan sonra ya da bu hak için dikkat edilmesi gereken noktalar ise yazımızın devamında…

Emeklilik Hakkı Tarihi Hafta Tatiline Denk Gelirse Ne Olur?

Emeklilik hakkı ayın son günü ya da resmi tatile denk gelmesi halinde resmi tatili takip eden ilk iş günü mesai bitimine kadar şahsen SGK’ya başvuru yapabilirsiniz. Bir diğer yöntem ise PTT kargo ile taahhütlü, iadeli taahhütlü, acele posta, PTT Alo posta ile talepte bulunursanız resmi tatil ve hafta sonu günlerinde hak kaybı yaşamazsınız. Örnek vermek gerekirse emeklilik tarihiniz ayın son günü ve hafta sonuna denk geliyorsa ayın 1’i itibarı ile dilekçenizi vermelisiniz bu durumda hak kaybı yaşamazsınız. Ancak emeklilik hak dilekçenizi ayın 1’inde değil de daha sonraki günlerde verirseniz maaşınız diğer ayın başında yatırılmaya başlanacaktır.

Emeklilikte Borçlanma Süresi

Yasalara göre sigortalı çalışmaya 2008 yılından önce başlayanlar farklı işlerde çalışsalar da hangi statüden emekli olacaklarının belirlenmesi için son 7 yıllık fiili hizmet süresine bakılır. Bu 7 yıllık sürede hangi alanda en uzun süre çalışılmışsa emeklilik statüsü ona göre belirlenir. Fiili hizmet süresi yani prim yatırılan günler belirlenerek 2520 prim günü en fazla hangi iş kolunda bulunuyorsa o statüden emekli olacaksınız. Askerlik, doğum gibi hizmet borçlanmaları ise borçlanma yapıldığı tarihteki statüye göre belirlenir.

Kıdem Tazminatı Hakkı

Çalışılan şirketin devredilmesi halinde kıdem tazminatı hakkına dair oldukça kafa karışıklığı yaşanmaktadır. Ancak devlet bu alanda çalışanın hakkını korumak için gerekli yasal düzenlemeleri yapmaktadır. Örnek vermek gerekirse iş yeri devir edilmiş bir çalışan yeni iş yerinin isim değişikliğinden dolayı işten çıkarılıp tekrar alındığında kıdem tazminatı hakkını kaybetmez. Çünkü yasal olarak yeni devir alan işveren devraldığı işyerinin bütün sorumluluğunu da almış bulunmaktadır buna hak edilen kıdem tazminatları da dâhildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.