Ekonomi

Emekli promosyonlarında şok gelişme: 2023 Ocak emekli maaşı zammının ardından tahmini promosyon tutarları da belli oldu!

Ağustos ayında Merkez Bankası tarafından düzenlenen yıl sonu enflasyon tahmini anketinin sonuçlarının yayınlanmasından sonra 2023 yılının ocak ayında emekli maaşlarına yansıtılacak olan zam oranı hesaplandı. Ek olarak bakanlığın talimatı ile birlikte kamu bankalarının promosyon tutarlarını yükseltecekleri öne sürüldü.

MERKEZ BANKASI’NDAN ENFLASYON BEKLENTİSİ TAHMİNİ!

Geçtiğimiz günlerde 2022 yılı ağustos ayı Piyasa Katılımcılar Anketi düzenleyen Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, anket çalışması sonucunda elde etmiş olduğu tahminleri analiz ederek yıl sonu enflasyon beklentisini kamuoyu ile paylaştı.

Merkez Bankası tarafından düzenlenmiş olan Piyasa Katılımcıları Anketi’ne toplamda 41 katılımcı yıl sonu enflasyonuna ilişkin fikir beyan etti. Anket çalışmasının sonucunda 2022 yılı enflasyon tahmini yüzde 70,60 olarak hesaplandı.

Her yıl, yılın iki ayrı 6 aylık dönemine göre açıklanan enflasyon oranına bağlı olarak maaşlarına zam alan emekli vatandaşlar için Merkez Bankası anketi çalışmasından sonra yeni zam tahminleri gelmeye başladı. Yapılan hesaplamalara göre Merkez Bankası tarafından düzenlenmiş olan anket çalışması sonucunda ortaya konan yüzde 70,60’lık enflasyon tahmininin gerçekleşmesi durumunda, SSK ve Bağ- KUR emeklilerine yüzde 19,84 oranında ocak ayı zammı yapılacağı bilgisi kaydedildi.

2023 OCAK AYI EMEKLİ MAAŞLARI NE KADAR OLACAK?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından düzenlenmiş olan ağustos ayı Piyasa Katılımcıları Anketi sonucunda ulaşılan yüzde 70,60’lık yıl sonu enflasyon tahmininin gerçekleşmesi durumunda, emekli maaşlarına ocak ayında yüzde 19,84 oranında zam yansıtılacağı hesaplandı. Bu zam oranı hesabının ardından yeni dönemde hesaplara yatacak olan zamlı emekli maaşları merak konusu oldu.

Yapılan yüzde 19,84’lük emekli maaşı zammı tahmininden sonra ocak ayı emekli maaşı tutarları şu şekilde hesaplandı:

  • SSK- 2000 yılı öncesi: 4 bin 687 TL’den 5 bin 617 TL’ye yükselecek.
  • SSK- 2000 yılı sonrası: 2 bin 906 TL’den 3 bin 483 TL’ye yükselecek.
  • Bağ- KUR- Esnaf: 4 bin 197 TL’den 5 bin 30 TL’ye yükselecek.
  • Bağ- KUR- Tarım: 3 bin 335 TL’den 3 bin 997 TL’ye yükselecek.

PROMOSYON TUTARLARINDA REKOR TAHMİN!

Sosyal Güvenlik Kurumu ile bankalar arasında düzenlenen maaş ödemeleri protokolü kapsamında maaş hesabını ilgili bankaya taşıyan ve hesabın en az 3 yıl boyunca o bankada kalacağını taahhüt eden emeklilere, banka politikalarınca belirlenmiş olan tutarlarda promosyon ödemesi yapılmaktadır.

Son dönemlerde giderek artış gösteren enflasyon oranından sonra emekli müşteri sayısını arttırmak isteyen bankalar, promosyon ödemesi tutarlarını da yükseltti. Bu kapsamda promosyon kampanyası ve ek kampanyalar ile bazı bankalarda 10 bin TL’ye kadar yükselen emekli ek ödemeleri, vatandaşların dikkatlerini çekmeyi başardı.

Yapılan son açıklamalara göre emekli müşteri sayısı hedefine ulaşan bazı bankaların, promosyon tutarlarında artışa gitmedikleri gözlendi. Bunun üzerine sene başından bu yana promosyon tutarlarına zam yapmayan kamu bankalarına talimat veren Hazine ve Maliye Bakanlığı, emekli ek ödeme tutarlarının yükselmesi gerektiğine işaret etti. Bu işaretten sonra 2023 Ocak ayında emekli promosyonu tutarlarının 10 bin TL’yi aşacağı iddia edildi.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.