Emekli Vatandaşlara Kira ve Yakacak Yardımı Gündemde!

Enlfasyon karşısında maaşları günden güne eriyen emekli vatandaşların sesini Türkiye Emekliler Derneği Başkanlar Kurulu duydu. Kurul tarafından gündeme getirilen açıklama, emeklilere seyyanen zam, kira ve yakacak yardımı taleplerinde bulunuldu.

0
87
Kira ve Yakacak Yardımı
Kira ve Yakacak Yardımı

İçinde bulunduğumuz mevcut ekonomik şartlarda emekli maaşları da her geçen gün enflasyon karşısında değer kaybı yaşamaya devam ediyor. Emekli vatandaşlar için hayat pahalılığının giderek artması sebebiyle onlara kolaylık sağlamak ve masraflarının karşılanması ile hayata tutunabilmeleri açısından emekli maaşlarına seyyanen zam, kira ve yakacak yardımı gündeme getirildi. Milyonlarca emekli vatandaşı yakından ilgilendiren bir gelişmeyle birlikte Türkiye Emekliler Derneği Başkanlar Kurulu, emekli maaşlarının yapılan zamlar nedeniyle eridiğine dikkat çekerek emeklilere kira ve yakacak yardımı adı altında ek bir ödeme yapılması talebinde bulundu.

Seyannen Zam Yapılması Talebi

Özellikle yerel seçimlerden sonra giderek artan enflasyon bahane gösterilerek pek çok farklı kalemde giderlere zam yapılması ile birlikte emekli vatandaşlar hayat pahalılığından şikayet etmeye devam ediyor. Bu şikayetleri değerlendirmeye alan Türkiye Emekliler Derneği Başkanlar Kurulu, geride bıraktığımız haziran ayı sonu itibarıyla ve temmuz ayı başlarında elektriğe, çaya, şekere ve birçok maddeye yapılan %15 oranındaki zammın, emekli aylıklarına yapılan zam güncellemesinin 3 katı olduğuna dikkat çekti.

Bu kapsamda mevcut ekonomik şartlar altında emekli vatandaşların maaşları erimeye devam edecektir denilerek enflasyon nedeniyle aylıklarda oluşan kayıpların telafi edilmesi adına seyyanen zam yapılması gerektiği belirtildi. Dernek tarafından yapılan açıklamada bu zamla birlikte emekli vatandaşlara refahtan pay verilmesi gerektiği de ifade edildi. Böylelikle emekli vatandaşların uzun süredir beklediği ve şikayetçi olduğu konu hakkında ilk resmi teklif yapılmış oldu.

Bayram İkramiyesi Artmalı

Mevcut durumda maaşlarının değer kaybının önüne geçemeyen emekli vatandaşlara bir destek de Türkiye Emekliler Derneği Başkanlar Kurulu tarafından geldi. Emeklilere destek verilmesi gerektiği talebini gündeme getiren kurul, pek çok farklı alternatifi ortaya sundu.

Nitekim emekli vatandaşların kira ve yakacak gibi giderleri ile maaşlarının büyük bir bölümünün harcanmasına neden olduğuna dikkat çekilerek, “Kira fiyatlarında artış ve ısınma giderlerinin yükselmesi, emeklilerimizin hane halkı tüketim harcamalarını yükseltmekte ve bu harcamalar bin lira aylık alan bir emeklinin gelirinin yaklaşık %60’ına denk gelmektedir.” denildi.

Emekli vatandaşların özellikle kış aylarında hem yakıt hem de kira desteğine ihtiyaç duyduğunun açıkça ortada olduğunu belirten Türkiye Emekliler Derneği Başkanlar Kurulu yetkilileri, bu ihtiyaçların giderilmesi gerektiğini ifade etti. “Hükümetten talebimiz, zorlu kış koşullarında geçimlerine katkı sağlayacak şekilde emeklilere ‘kira ve yakacak yardımı’ adı altında ek bir ödemenin yapılmasıdır.” açıklaması yapılan talebe hükümet kanadından henüz detaylı bir yanıt gelmedi.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here