Bankacılık

Emekliler Dikkat! Farklı Bankaya Geçerek 5 Bin TL Alınabiliyor: Sözleşmesi Bitmeyen Emekli Promosyon Farkını Nasıl Alabilir?

Temmuz ayı güncel emekli maaş zammı açıklandı. Açıklama sonrasında özel bankalar promosyon tutarlarına tek tek güncellemeye başladı. Promosyon yarışında emeklileri bankaya davet edebilmek için en yüksek rakamı sunmaya başlayan bankalar kafaları karıştırdı. Henüz sözleşmesi bitmemiş olan müşterilerin aradaki promosyon tutarını bankadan alıp alamayacağı merak edilmeye başlandı.

Sözleşmesi Bitmeyen Emekli Promosyon Farkını Alabilir mi?

Haziran ayı enflasyon rakamları açıklandı. Yapılan açıklama sonrasında asgari ücret tutarında iyileştirme sağlandı. Ardından memur ve memur emeklileri için de bir artış gerçekleşti. Süreçte 6 aylık enflasyon tutarı göz önünde bulundurularak emeklilerin de maaşında artış yaşandı. İlk zamlı maaş Temmuz ayı itibarıyla alınmaya başlandı. En yüksek promosyon teklifini sunan banka 5000 liranın üzerinde bir rakam ortaya çıkardı. Bu durumda sözleşmesi bitmemiş olan emeklilerin bu farkı alabilmeleri nasıl mümkün olur? araştırılmaya başlandı.

Taahhüt Süresinin Dolmasını Beklemek Gerekmiyor!

Konu üzerine vergi uzmanı Muhammed Bayram şu açıklamada bulundu: “Emekliler farklı bir Bankaya maaş hesaplarını taşıdıkları anda özel bir taahhüt sözleşmesi imzalanıyor. Eğer bankalardan taahhüt süresi dolmadan çıkılırsa özel bir şart isteniyor. Bu durumda banka verdiği promosyonun bir kısmını geri istiyor. Ardından kişi istediğinde farklı bir bankaya geçiş yapabiliyor. Bu nedenle emekliliğinin taahhüt süresini dolmasına beklemesine gerek kalmıyor.”

Eski Bankayla Yeni Sözleşme Yapılabilir!

Merak edilen konu ise kişinin eski promosyonunu iade ederek yeni promosyonunu alıp alamayacağıydı. Konu üzerine açıklamada bulundu: “Aynı banka ile yeni bir sözleşme yapılabilir. Bunun için eski promosyon farkını iade etmek gerekir. Eğer arada bir uçurum söz konusuysa kişi tüketici hakem heyetine başvurarak tutarı geri alabilir” dedi.

Sözleşme Nasıl Feshedilir ve Promosyonu Yüksek Farklı Bankaya Geçilir?

Emekliler maaş aldıkları bankaya giderek eski sözleşmeyi bozma talebinde bulunabilirler. Yapılan yeni düzenlemelerde belirlenmiş promosyon bedelini talep edebilirler. Ancak geride kaç aylık sözleşme zamanı kalmışsa o zamanın promosyon ücretinin bankaya iade edilmesi gerekir.

Bu duruma örnek verilecek olunursa bir kişi 3 yıl boyunca bir banka ile anlaştı ve 1500 TL tutarında promosyon aldı. Aradan 24 ay geçti geriye 12 ay kaldı. Kalan 12 ay için bankadan ayrılmak isteniyorsa 500 TL ödenerek çıkış işlemleri sağlanabilir. Kişi dilediğinde farklı bir bankaya geçebilir ve yeni emeklilik promosyonundan yararlanabilir

Farklı Bankanın 5 Bin TL Promosyon Ödemesi Nasıl Alınır?

Bankaların yenilediği promosyon bedelinden yararlanmak isteyenler sözleşme yaptıkları bankada kalan günleri sayısınca cüzi bir miktar ödeme yapar. 24 aylık süreyi tamamlamış olanlar 450 ile 500 TL arasında ödeme yaparak farklı bankaya geçiş talebinde bulunabilir. Geçiş yaptığı o bankadan şu anki şartlarda en az 5000 TL hesabına yatırılacaktır.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.