Bankacılık

Emekliler, kamuda ve özelde çalışanlara promosyon müjdesi: Yeni düzenleme ile rakamlar 40 bin TL’ye ulaşıyor

Kısa süre önce emekli olanlar ya da emekli maaşını farklı bir bankadan alanlar yüksek promosyon veren bankaya geçebiliyor. Önemli olan bankaların sunduğu teklifleri takip edebilmek. Her geçen gün yaşanan artış sektör yetkilileri tarafından promosyon rakamının 10 bin TL’nin üzerine çıkmasının olağan olduğu yönünde görüşlere sahip.

YÜKSEK PROMOSYONDAN NASIL YARARALANILIR?

3 yıl boyunca belirli bir bankayla anlaşma yapmış olan ve anlaşma süresi dolanlar için yeni başvuru sürecinde geçiş yapabilecekleri yüksek promosyon veren bankalar bulunuyor. Özellikle Ağustos ayı itibariyle promosyon rakamları zirveye ulaşmış durumda. Bu durumda emekli talep ettiğinde bankası ile görüşme yaparak yüksek promosyondan yararlanabilir eğer bu isteği olumlu karşılanmazsa farklı bir bankaya geçiş yapabilir.

10 BİN TL RAKAMI ARTIŞ GÖSTERECEK Mİ?

Önümüzdeki yıl itibariyle yeni sözleşmeler yapılmaya başlanacak. Bununla beraber 10 bin TL’nin altında olan promosyon rakamının daha da artması öngörülüyor. Özellikle TL mevduat hesabı açtırmak isteyenlerin varlığı bu süreci daha da hızlandırıyor.

ÖZEL SEKTÖRDE 30 BİN TL İLE 40 BİN TL ÖDENİYOR!”

Emeklilere ödenen promosyon rakamları kamu çalışanlarına ya da özel sektörde çalışmalarına devam edenlere de ödeniyor. Onlar da bağlı bulundukları bankalardan yasa kapsamında toplu ödeme alıyor. Bu konuda yapılan açıklamada bazı kurumların 30 bin TL ile 40 bin TL arasında çalışanına promosyon ödediği söyleniyor.

SÖZLEŞME DEVAM EDERKEN FARKLI BİR BANKAYA GEÇİLEBİLİR Mİ?

Onlarca emeklinin ve çalışanın merak ettiği konu ise yüksek promosyon veren bankaya nasıl geçileceği oldu? Bankalarla yapılan 3 yıllık sözleşmenin tamamlanması gerekiyor. Ancak kişi kalan gün kadar promosyon iadesini yaparsa herhangi bir engel olmaksızın farklı bir bankaya geçiş yapabiliyor. Tüketici cayma hakkını burada yasal olarak kullanabiliyor.

“KDK: ÇALIŞMA SONUNDA FARK TEK SEFERDE YATACAK!”

KDK çalışanlara yönelik olarak banka maaş promosyonlarında enflasyon artışını göz önünde bulundurularak yeni bir artış talebinde bulunmalarını incelemeye aldıklarını ifade etti. Yapılan incelemeler doğrultusunda ortaya çıkacak olan fark tek seferde çalışanların maaşlarına yansıtılacak.

“TÜKETİCİ HERHANGİ BİR BANKANIN ESİRİ DEĞİLDİR!”

Tüketici konfederasyon başkanı Aydın Ağaoğlu gelinen noktada banka tarafından uygulanan ipoteklerle ilgili de şu ifadeleri kullandı:

“Emekli herhangi bir bankanın esiri değildir. Kredi çekse dahi bu durumun bir bağlayıcılığı yoktur. Dilediğinde farklı bir bankaya geçiş yapabilir. Pek çok banka çekilen bu krediyi teminat olarak kabul ederek emekliye yenilenmiş promosyonu vermeyebiliyor. Verse bile daha düşük oranda sunabiliyor. Üstelik farklı bir bankaya geçmesine de engel oluyor. Ancak Yargıtay konu üzerine imza attı ve kararını verdi. Emekli maaşı teminat olarak gösterilemez ve üzerinde haciz işlemi uygulanamaz. Bu açık ve net olarak yasalarda bellidir” diyerek sözlerini tamamladı.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.