Gündem

Emeklilere Büyük Müjde! Memur ve Emekli Maaş Zammı Netleşiyor: Bu Tutar Hiç Beklenmiyordu!

Her yıl iki kere uygulanan memur ve emekli maaş zammının ikinci aşaması yaklaşıyor. Temmuz ayında yapılacak memur ve emekli maaş zammı için oranlar merak edilmeye başlandı. Aylık enflasyon oranı üzerinden belli olacak rakamlar Haziran ayına doğru yaklaşılan bu dönemde yavaş yavaş belirginleşmeye başladı. Tahmin edildiği gibi Haziran aylarına yönelik beklenen yüzde 40 oranındaki enflasyon gerçek olursa maaş zammı ne kadar olacak merak konusu oldu.

2022’de Yüzde 7,5’luk Zam Uygulandı

Her yıl 6 ayda bir belirlenen memur ve emekli maaş tutarı enflasyon oranı üzerinden zamlanıyor. Özellikle memurlar için toplu sözleşme görüşmesi bu süreci daha farklı etkileyebiliyor. Geçtiğimiz yıl memur ve emekliye yönelik 2022 zammı %5 + 7 olarak uygulanma kararı alınmıştı. 2023 yılı için bu rakam %8 + 6 idi. Yılbaşında yeni düzenleme ile %2,5’luk iyileştirme yapıldı ve Ocak zammı yüzde 7,5 olarak karar verildi. Temmuz ayı için geçen yıl belirlenen rakam %7’ydi.

Temmuz Zammı 6 Ay Üzerinden Belirlenecek

Temmuz ayında açıklanacak zam tutarı 6 aylık enflasyon üzerinden belirlenecek. Nisan ayı enflasyonu göz önünde bulundurularak özellikle yüzde 7’lik toplu sözleşme zammı düşünüldüğünde şu anda olası artışın 31.2 olması bekleniyor. Bu hesaplamadan yola çıkıldığında Mayıs ve Haziran aylarında eksi konumda bir enflasyon verisi çıkmayacağı düşünülerek bir hesaplama yapıldı. Son olarak yayınlanan Nisan ayı anketlerinde bu 2 ay için %2.86 ve %2.25 arasında rakamlar olabileceği tahmin ediliyor.

Enflasyon Yüzde 40’ı Bulabilir!

Anket sonuçları da gösteriyor ki Temmuz ayında gerçekleşmesi planlanan zam oranının enflasyon verilerine göre yüzde 38,52 olması olası bir durum. Bu rakamın yüzde 40’ı bulma ihtimali de konuşuluyor. Bu durumun en önemli sebebi yılın ilk 4 ayında enflasyon oranının yüzde 31,7’ye kadar ulaşmış olmasıydı.

Memur ve Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak?

Hesaplamalara göre SSK emeklisi olup 3.293 TL emekli maaşı alanlar 6 aylık enflasyon sonucu %41.08’e ulaşırsa 4 bin 646 TL maaş almaya hak kazanacak. Güncel memur maaşıysa 7 bin 525 TL olacak. Memur emeklisi maaşı ise 6 bin 011 TL olacak.

6 aylık enflasyon verisi yüzde 41.08 olursa 5 bin 773 TL olan memur maaşı 8 bin 116 olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.