Para Piyasaları

Emeklilerin Gözü Kulağı Bu Haberde! Emekli Maaşlarına Ne Zaman Zam Geliyor Bakan Bilgin Açıkladı

Milyonlarca SSK ve BAĞ-KUR emeklisinin sabırsızlıkla beklediği zam oranı mayıs ayının başında açıklanması beklenirken herhangi bir açıklama gelmedi. Her 6 ayda bir enflasyon oranı ile hem emekli maaşları hem de memur maaşlarına dair zam oranları gündeme gelmektedir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin geçtiğimiz haftalarda emekli ve memur maaşlarına yönelik açıklamalarında müjdeli haberi mayıs ayında vereceğini belirtmişti. Ancak herhangi bir zam açıklaması yapılmadı. Yeni açıklamasında Bakan Bilgin temmuz ayında açıklanacak olan enflasyon oranı doğrultusunda memur ve emekli maaşları zammı konusunda sürpriz açıklamalarda bulunulacağını belirtti. Geçtiğimiz ocak ayında yapılan zam ile en düşük emekli maaşı 2.500 TL’ye yükseltilmişti. Yeni zam beklentisine göre emekli maaşlarına en az 400 TL daha zam yapılması beklenmektedir.

Temmuz Ayı Açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin daha önce yapmış olduğu açıklamalarda 1 Mayısı işaret ederek emekli maaşlarına yapılacak zamla ilgili bilgi vereceğini ifade etmişti. Ancak beklenen açıklama 1 Mayısta gelmedi. Beklenen açıklamanın temmuz ayında yapılacağı belirtildi. Her 6 ayda bir gündeme gelen ve zam oranı belirlenen emekli ve memur maaşlarının ne kadar olacağına dair açıklamanın temmuz ayında yapılacağına dair beklenti bulunmaktadır.

En Düşük Emekli Maaşı 2.500 TL’ye Yükseltildi

2022 yılı ocak ayında Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamada en düşük 1500 TL olan emekli maaşı %66 enflasyon oranı açıklamasından sonra 2.500 TL’ye yükseltilmişti.

Emekli Maaşları Ne Kadar Olacak?

1 Mayısta beklenen açıklama gelmeyince Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin emekli ve memur maaşlarına dair yapılacak zammın ne kadar olacağının temmuz ayında açıklanacağını belirtti. Daha önce yaptığı açıklamada emekliler için verilecek olan bayram ikramiyesinin nisan sonu gibi yatırılacağını belirtmişti ve söylenildiği gibi bayram öncesinde emekliler için verilen ikramiyeler hesaplara yatırıldı. Mayıs başında beklenen açıklamanın ise temmuz ayında yapılacağı belirtildi. 6 aylık ikinci enflasyon oranının açıklanmasından sonra bu oran temel alınarak belirlenecek olan emekli maaşı zammı temmuz ayında enflasyon oranına göre tutarı belirlenecek. Bakan emekli maaşlarının yıl boyunca yüksek tutulacağını açıklamasına ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.