Emlak Bankası’ndan Polonya Modeli: Ucuz Konut Alınabilecek!

Yüksek konut fiyatları ve bankaların sunduğu yüksek konut kredisi faiz oranları sebebiyle ev satın alma hayallerinden vazgeçenlere umutlu haberler Emlak Katılım Bankası'ndan gelecek. Polonya Modeli ile konut fiyatları ucuzlayacak...

0
99
Emlak Katılım Bankası Polonya Modeli
Emlak Katılım Bankası Polonya Modeli

Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar, bir yandan özel ve kamu bankalarının konut kredisi faiz oranlarında yaptıkları indirimi yakından takip ederken bir yandan da Emlak Katılım Bankası’nın yapacağı açıklamalara kilitlenmiş durumda. Zira konut fiyatlarını %50 oranında etkilediği belirtilen arsa maliyetlerini düşürmek dolayısıyla ev fiyatlarını ucuzlatmak için Polonya Modeli gündeme getirildi. Emlak Katılım Bankası’nın Türkiye’ye uyarlamayı planladığı bu model ile ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar çok daha ucuz fiyatlara konut satın alabilecek! Polonya Modeli ve Emlak Katılım Bankası’nın açıklamaları hakkında detaylı bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Emlak Katılım Bankası yeni bir ilke imza atmaya hazırlanıyor. Bankaların ev satın almak isteyen müşterilerine sunduğu yüksek konut kredisi faiz oranları sebebiyle ev satın alma hayallerinden vazgeçen kişilerin beklediği Emlak Katılım Bankası faiz oranları henüz netlik kazanmadı. Ancak yeni model ve uygulamaya geçirilmesi planlanan sistem hakkında güncel gelişmeler yaşanmaya devam ediyor.

Emlak Katılım Bankası Vatandaşların Umudu Oldu

Son dönemde Emlak Katılım Bankası’nın titizlikle araştırmalarına devam ettiği öğrenildi. Konut fiyatlarının yüksekliği ve bankaların müşterilerine sundukları konut kredisi faiz oranlarının istenilen seviyelere düşmemesi nedeniyle ev satın alma hayallerinden vazgeçmek zorunda kalan vatandaşlar, Emlak Katılım Bankası’nın yeni modeli uygulayacağını açıklamasıyla yeniden umutlandı. Konuyla ilişin açıklamalarda bulunan MESA Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu “Emlak Katılım Bankası’ndan umutluyum.” açıklamasında bulundu.

Boysanoğlu yapmış olduğu açıklamada; Emlak Katılım Bankası yönetiminin istatistik anlamında Avrupa’da çok doğru bir şekilde uygulama örnekleri bulunan Polonya modelini değerlendirdiklerini büyük bir memnuniyetle karşıladıklarını belirterek gelecek uygulama hakkında umutlu konuştu. Boysanoğlu, “Eğer bu sistem Türkiye’de de hayata geçirilirse, bu problemlerin ortadan kalkacağını düşünüyorum.” dedi. MESA Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, Emlak Katılım Bankası tarafından gerçekleştirilecek olan projelerin gayrimenkul sektörüne de yenilik getirmesini beklediklerini ifade etti.

Arsa ve Faiz Sorunu Çözülürse İnşaat Sektörü Şahlanır!

Gayrimenkul / İnşaat sektöründe iki temel sorun olduğuna dikkat çeken Erhan Boysanoğlu, “Sektörde sıkıntı yaratan iki ana konu var. Arsa konusu ve faiz… Konutun bedelini belirleyen ilk faktör arsa bedelidir.” açıklamalarında bulundu. Mevcut ekonomik durumda inşaat sektörü içinde arsa maliyetlerinin %45 – 50 seviyelerinde, hatta bazı özel noktalarda %70’lere kadar çıkabildiğini kaydeden Boysanoğlu, bu konunun üzerinde durulması gerektiğini vurguladı.

Öte yandan Avrupa inşaat sektörü ile de kıyaslamalarda bulunan MESA Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, “Oysa Avrupa’da arsa payı %25’i geçmez. Sosyal konutta yüzdelerin 10 ile 15 seviyelerini geçmemesi gerekir.” ifadelerini kullandı. Bu sebeple ülkemizde arsa bedelinin çok yüksek olması nedeniyle konut ihtiyacı olan kesime yönelik proje üretmekte zorlandıklarını kaydeden Boysanoğlu, “Eğer arsa konusu regüle edilebilir, fiyatlandırma da %10 ile %15 seviyelerine oturtabilirse, konut fiyatlarına da olumlu yansır. Türkiye’nin konut ihtiyacı karşılanır.” açıklamasını yaptı.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here