Ekonomi

Emtia borsaları resmen çakıldı; günlük kayıplar yüzde 2,92 oranlarına kadar ulaştı! İşte 23 Eylül 2022 Cuma emtia fiyatları…

Emtia borsalarında bu hafta itibariyle başlayan aşağı yönlü hareketlilik, bugün itibariyle belirgin bir hal almaya başladı. Emtia borsalarında yer alan ürünlerde bugün itibariyle kayıplar derinleşirken; kayıplardan nasibini tüm borsalar aldı.

Emtia piyasaları son bir haftadır zor zamanlar geçirmeye başladı. Pazartesi itibariyle başlayan düşüşler, bugün itibariyle hız kazandı. Özellikle de emtia piyasalarında agresif düşüşler yaşayan kıymetli metal borsalarında agresif eğilim bugün katlanarak arttı. Tarım emtialarında da gidişat pek parlak değilken; sanayi emtia ürünlerinde nikel ve kalay dışında tüm ürünler değer kaybı ile karşı karşıya kalmaya başladı.

KIYMETLİ METAL EMTİALARINDA GİDİŞAT KÖTÜ

Bu hafta itibariyle sert düşüşler yaşamaya başlamış olan kıymetli metal emtiaları, bugün itibariyle kayıplarını daha da derinleştirdi. Güne yüzde 0,56 oranında değer kaybı ile başlayan ons altın, saat 12.25 itibariyle bin 661,89 dolar seviyesine ulaştı. Yeni haftada kayıpları altın kadar olmayan ons gümüş ise, bugüne yüzde 0,96 oranında değer kaybı ile başlayarak, uzunca bir aradan sonra yeniden 19,4466 dolar bandına kadar geriledi. Öte yandan değer kaybı yaşayan platin, güne yüzde 1,96’lık kayıpla başlarken; paladyum ise, güne yüzde 2,02’lik kayıpla başladı. Platinin yeni seviyesi 885,82 dolar olurken; paladyumun yeni seviyesi ise 2 bin 128,91 dolar oldu.

TARIM EMTİALARINDA KAYIPLAR DERİNLEŞMEYE BAŞLADI

Dün itibariyle hafta başından beri gerileyen değerlerini toparlama eğilimine giren tarım emtiaları, bugün beklenmedik bir şekilde sert düşüşler yaşadı. Emtia piyasalarının bugün en çok değer kaybedeni olan pamuk, yüzde 2,92 oranında kayıp ile 93,72 dolar bandına geriledi. Aynı şekilde değer kaybı yüksek olan kakao, yüzde 1,51’lik değer kaybından sonra 2 bin 286 dolardan işlem görmeye başladı. Güne yüzde 0,69 oranında değer kaybı ile başlayan kahvenin yeni seviyesi ise, 222 dolar oldu.

SANAYİ EMTİALARINDA YÜZ GÜLDÜREN İKİ ÜRÜN NİKEL VE KALAY

Sanayi emtialarında bugün nikel ve kalay dışındaki tüm ürünler değer kaybı yaşadı. Güne yüzde 0,44 değer kaybı ile başlayan bakır, 7 bin 761 dolara gerilerken, değer kaybı yüzde 2,49 olan alüminyumun yeni seviyesi 2 bin 189 dolar; değer kaybı yüzde 2,20 olan çinkonun yeni seviyesi 3 bin 130 dolar; değer kaybı yüzde 1,39 olan kurşunun yeni seviyesi ise bin 846 dolar oldu. Öte yandan günü kazanç ile açan nikel, yüzde 0,49 değerlenme ile 24 bin 850 dolar bandına erişirken; günü kazanç ile açan bir diğer sanayi emtiası olan kalay, yüzde 1,98 değerlenme ile 21 bin 615 dolar bandına ulaştı.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.