Ekonomi

Emtia Fiyatlarında Şok Gelişme! Tarımsal Emtialarda Beklenti Yükseldi

Covid-19 salgını sürecinde geçirilen 2020 yılı sonrasında ülkeler ekonomik anlamda toparlanma sürecini tamamlamaya çalışıyor. Bu sırada verisel analizler kontrol edildiğinde gıda enflasyonunda küresel çaplı yüksek maliyetlerin ekonomik olarak tüketiciyi zorlayacağını ortaya koydu.

Uzmanların yaşanan bu gelişmeler üzerine yaptıkları yorumlarda; yükselen maliyetlerin işgücünü sınırlandırdığı, işsizlik ve yanı sıra gıda rakamlarındaki yükselişin zamanla ortalamanın altında kalacağını da dile getirdiler. Özellikle tarımda yaşanan iklim krizi ileride oluşabilecek kıtlık riskini ortaya çıkardığı da eklenen bilgiler arasında…Tüm bu gelişmelerin tüketicileri stoklama faaliyetlerine yönelttiğinin de altı çiziliyor.

Gıda ve Tarım Sektörleri Bu Dalgalanmadan Olumsuz Etkileniyor!

Yükselen enflasyon oranlarının yaşandığı ülke piyasalarında ekonomistler tarımsal sektörde enflasyonist baskıların etkisi ile emtia fiyatlarında bir artışın yukarı yönlü olarak süreceğini dile getirdi. Özellikle gıda sektörü başta olmak üzere enerji alanında fiyat artışları konut kiralarını artırıyor, besin ve gübre faaliyetleri ve dolaylı olarak tarımsal makinelere ulaşımdaki girdi rakamlarını yukarı yönlü hale getiriyor. Bu artış özellikle gıda piyasasındaki et ve şeker üretim koşullarını olumsuz olarak etkiledi. Değerlere bakıldığında gıdada yüksek seviyelerde artış yaşandığı ve yıllık oranda bu artış süt ürünlerini de beklenmeyen bir seviyeye çekti. 

Önlenemeyen Kıtlık Riski Kapıda Gözüküyor

Ekonomik piyasada gıda sektörü için ortaya konulan veriler oldukça çarpıcı. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü tarafından yapılan incelemelerde geçen yıla oranla yaklaşık %128 oranında bir artış olduğu dile getirildi.

Son düzlükte gıda fiyat endeksi göz önünde bulundurularak son 10 yılın en yüksek rakamları ile karşı karşıya kalınıldığı da söyleniyor. Bu rakamlardaki belirsizliğin en büyük nedeni küresel çaplı salgın etkisinin ve önlenemez iklim koşulları olduğu da dile getiriliyor. Belirsizlik devam ettikçe ekonomik piyasalarda yaşanan denge sürecine dönüşün oldukça zor olduğu da öngörülüyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.