Ekonomi

Emtia piyasaları yatırımcılarının yüzü gülmeye başladı; borsalar resmen yeşile boyandı! İşte 14 Eylül 2022 emtia fiyatları…

İnişli çıkışlı seyrine bir süredir devam eden emtia piyasaları, bugün öğlen saatlerinden itibaren toparlanmaya başladı. Tüm emtia piyasalarına yükseliş hakim hale gelmişken, kahve dışında hiçbir emtia ürünü bugün değer kaybetmedi.

Son zamanlarda merkez bankalarından arka arkaya gelen şahin tutumu kararları nedeniyle inişli çıkışlı olarak seyreden emtia piyasaları, özellikle geçtiğimiz haftanın son işlem günüyle birlikte üzerindeki baskıyı kırarak, yükseliş yönünde ivme almaya başladı. Bu hafta itibariyle yukarı yönlü hareketini sürdüren emtia piyasalarında bugün itibariyle ise, kahve dışında değer kaybı yaşayan emtia ürünü kalmadı. Öte yandan emtialarındaki bu yükselme trendi yatırımcıya rahat bir nefes aldırdı.

KIYMETLİ METALLER YATIRIMCISINI SEVİNDİRDİ

Güne güçlü başlayan emtia borsalarından biri olan kıymetli metal ürünlerinin tamamı bugün değer kazandı. Sarı metal, yani altın, güne yüzde 0,14 oranında değer kazancı ile başlarken, gümüşün kazandığı değer, saat 12.20 itibariyle yüzde 0,89; platinin kazandığı değer yüzde 1,51; paladyumun kazandığı değer ise, yüzde 0,19 oldu. Altın saat 12.30 itibariyle bin 704,50 dolar bandına ulaşırken, gümüş 19,5055 dolar; platin 897,71 dolar; paladyum ise 2 bin 110,65 dolar bandına kadar yükseldi.

TARIM EMTİALARINDA TEK DEĞER KAYBI KAHVEDE YAŞANDI

Emtia yatırımcılarının yakından takip ettiği borsalardan biri olan tarım emtiaları, bugün günü diğer emtia borsalarından farklı açtı. Pamuk yüzde 0,63 oranında değer kazanırken, kahve yüzde 0,18 oranında değer kaybetti; kakao ise, değer kazancı ya da kaybı yaşamadı. Bu gelişmelerin ardından pamuk 102,96 dolar seviyesinden işlem görmeye başlarken, kakao 2 bin 350 dolar; kahve ise 220,30 dolardan işlem görmeye başladı.

SANAYİ EMTİALARININ BUGÜNKÜ RENGİ YEŞİL OLDU

Bir süredir diğer emtia piyasalarından daha çok değer kaybı yaşanan sanayi emtialarında bugün itibariyle yeşil renk hakimiyetini ilan etti. Tüm sanayi emtiaları değer kazanırken, değer kazançları bakırda yüzde 2,50; alüminyumda yüzde 0,92; çinkoda yüzde 2,25; nikelde yüzde 5,73; kalayda yüzde 3,23; kurşunda ise yüzde 1,35 oldu. Bu hareketliliğin ardından bakır 8 bin 225 dolar bandına ulaşırken, alüminyum 2 bin 309 dolardan; çinko 3 bin 319 dolardan; nikel 24 bin 650 dolardan; kalay 22 bin 240 dolardan; kurşun ise bin 954 dolardan piyasalardaki yerini almaya başladı.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.