Ekonomi

Emtia piyasalarına yeni gün yaradı; altındaki sıçrama stabil hale geldi! Kıymetli metaller yükselişte, sanayi emtialarında ise düşüş var!

Bir süredir para piyasaları kadar yatırımcıların gözdesi haline gelmiş olan emtia piyasaları, son zamanların en kazançlı yatırım alanlarından biri haline geldi. Özellikle altın ve gümüşte görülen sıçramalar sonrasında daha çok yatırımcı çeken emtia piyasalarında tarım ve sanayi emtiaları da gözde yatırım araçları arasındaki yerini almaya başladı. Haftaya düşüş ile başlayan emtialar, dün itibariyle başladığı toparlanmayı bugün de sürdürdü. Ancak, sanayi emtiaları için düşüş bugün de stabilitesini korudu.

KIYMETLİ METALLERDEKİ YÜKSELİŞ KALICI HALE GELDİ

Birkaç gündür yükselişte olan kıymetli metal emtialarında yükseliş bugün de seyrini sürdürdü. Güne yüzde 0,86 oranında değer kazanarak başlayan ons altın, saat 13.10 itibariyle bin 712,19 dolardan işlem görür hale geldi. Son iki gündür yatırımcısına kazandıran gümüş de güne kar ile başladı. Bugün yüzde 1,31 oranında değer kazanan gümüş, yeniden 18,0415 dolar bandına ulaştı. Değeri bugün yüzde 1 artan platin, şimdilerde 839,05 dolardan işlem görürken; değeri yüzde 0,49 oranında artan paladyum ise, 2 bin 24 dolardan işlem görmeye başladı.

TARIM EMTİALARINDA ZİRVE YİNE KAKAONUN

En değerli tarım emtialarından biri olan kakao, bugünü de kazanç ile açmayı aşardı. Güne yüzde 2,03 oranında kazanç ile başlayan kakao, şimdilerde 2 bin 416 dolar seviyesine kadar ulaştı. Pamuk ve kahve ise, bugün itibariyle düşüşe geçti. Pamuktaki değer kaybı yüzde 4,62’ye kadar ulaşırken, değeriyse 103,21 dolara geriledi. Öte yandan güne yüzde 1,59 oranında değer kaybı ile başlayan kahve, şimdilerde 228,80 dolardan işlem görür hale geldi.

SANAYİ EMTİALARI DÜŞÜŞÜNÜ SÜRDÜRDÜ

Özellikle son iki gündür düşüş gözlenen sanayi emtialarında düşüş bugün de devam etti. Güne yüzde 2,41 oranında değer kaybı ile başlayan bakır, 7 bin 719 dolara kadar gerildi. Yüzde 1,58 değer kaybına uğrayan alüminyum, şimdilerde 2 bin 368 dolardan işlem görürken; değer kaybı yüzde 1,45 olan çinko, 3 bin 538 dolara indi. Nikelin değer kaybı yüzde 1,45 olurken; kalayın değer kaybı yüzde 0,63, kurşunun değer kaybı ise yüzde 1,52 oldu. Öte yandan nikel şimdilerde 21 bin 250 dolardan işlem görürken, kalay 23 bin 575 dolardan; kurşun ise bin 948 dolardan işlem görmeye başladı.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.