Ekonomi

Emtia piyasalarında işler tersine döndü; eylül ayı itibariyle paladyum ve kahve fırladı, sanayi emtiaları dibi gördü! İşte 1 Eylül emtia fiyatları

Bu haftaya güçlü bir şekilde başlamış olan emtia piyasalarında işler eylül ayı itibariyle tersine dönmeye başladı. Haftanın başından bu yana yükselişte olan sanayi emtiaları, eylül ayını düşüş ile açtı. Tarım emtialarındaki sıçramayı kahve yaparken; kıymetli metal emtialarının düşüşünü ilk kıran emtia ürünü paladyum oldu. Öte yandan 1 Eylül 2022 Perşembe günü itibariyle emtia borsalarındaki değişim belirgin bir hal de aldı.

KIYMETLİ METALLERDE PALADYUM DÜŞÜŞE DUR DEDİ

Bir süredir düşüş trendinde olan kıymetli metal emtia ürünlerinde düşüş altın, gümüş ve platin için devam ederken; paladyum için devam etmedi. Güne yüzde 0,16’lık bir oranda düşüş ile başlayan ons altın, bugün itibariyle bin 708,24 dolardan işlem görmeye başladı. Kaybı bugün yüzde 0,87 olan gümüş şimdilerde 17,8358 dolara kadar gerilerken; kaybı bugün yüzde 0,43 olan platin ise 845,31 dolardan işlem görür hale geldi. Düşüşüne dur diyen paladyum ise, 1 Eylül 2022 Perşembe günü itibariyle yükselişe geçti. Güne yüzde 0,20’lik bir kazançla başlayan paladyumun değeri, 2 bin 92,52 dolara ulaştı.

TARIM EMTİALARINDA DÜŞÜŞE BAŞ KALDIRAN İSE KAHVE OLDU

Piyasalardaki sıkışma ile birlikte birkaç gündür tarım emtialarında da alışılmışın dışında bir düşüş gözlenmeye başlanmıştı. Bu bağlamda pamuk ve kakao düşüş trendine takılmaya devam ederken; düşüş bandını aşan kahve, yükselişe geçmeye başladı. Güne yüzde 1,93’lük bir kayıp ile başlayan pamuk, bugün 111,03 dolardan işlem görürken; günde yüzde 0,58 oranında kayıp ile başlayan kakao ise, 2 bin 399 dolardan işlem görür hale geldi. Öte yandan günü kazançla açan kahve, yüzde 0,32 oranında kazançla 236 dolar seviyesine ulaştı.

SANAYİ EMTİALARINDAKİ DÜŞÜŞ, SERT BAŞLADI

Kıymetli metal ve tarım emtialarının aksine hafta başından bu yana yükselişte olan sanayi emtiaları için düşüş, bugün itibariyle başladı. Sert düşüşler gören sanayi emtialarından biri olan bakır, bugüne yüzde 2,41 oranında bir değer kaybı ile başladı. Bakırın değeri bu kayıptan sonra 7 bin 719 dolara kadar gerilerken, değer kaybı yüzde 1,58 oranında olan alüminyumun fiyatı ise 2 bin 368 dolara düştü. Güne yüzde 1,45 oranında değer kaybı ile başlayan çinko, şu saatlerde 3 bin 538 dolardan işlem görürken; değer kaybı yüzde 0,63 olan kalay 23 bin 575 dolar, değer kaybı yüzde 0,54 olan nikel ise 21 bin 250 dolardan işlem görür hale geldi. Değer kaybı oldukça yüksek olan başka bir sanayi emtiası ise kurşun oldu. Bugünü yüzde 1,52 oranında değer kaybı ile açan kurşun, bin 948 dolar bandına geriledi.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.