Ekonomi

Emtia piyasalarında kasvetli görünüm devam ediyor; ibre bir kırmızıya, bir yeşile dönüyor! İşte 6 Eylül 2022 emtia fiyatları…

Bir süredir kasvetli bir görünüme bürünen emtia piyasalarında bugün de aynı hava hakimdi. Kıymetli metal, tarım ve sanayi emtialarında inişler, çıkışlar gözlenirken; en çok değer kazanan emtia ürünü belli oldu.

Emtia yatırımcılarını son zamanlarda endişelendiren, emtia piyasalarında sürekli olarak gözlenen inişler ve çıkışlar olmaya başladı. Özellikle son üç haftadır belli bir istikrara kavuşamamış olan emtia piyasalarındaki bu görünümü kasvetli olarak değerlendiren analistler, merkez bankalarının şahin tutumunda ısrarcı olmasının doğurduğu resesyon endişelerine işaret etti. Bu endişeler ile bugün de kasvetli görünümünü sürdüren emtia piyasalarında saat 13.00 itibariyle en çok değer kazanan ve kaybeden emtia ürünleri belli oldu.

SARI METALDE YÜKSELİŞ HAFİF HAFİF BAŞLADI

Son üç haftadır üzerindeki baskı nedeniyle olağandan fazla değer kaybeden sarı metal diye tabir edilen altın ürünlerinde bugün itibariyle kımıldanma baş gösterdi. Ons altın, güne saat 0,05 oranında değer kazanarak başlarken; ulaştığı seviye bin 711,33 dolar oldu. Gümüşteki artış bugün yüzde 0,84 oranında seyrederken; paladyumdaki artış ise yüzde 0,38 oranında seyretti. Bu iki ürünün ulaştığı seviyeler sırasıyla 18,3085 dolar ile 2 bin 45,38 dolar oldu. Öte yandan platin bugün değerinde hiçbir oynama görmeyerek dün yakaladığı 850,05 dolar seviyesini korudu.

TARIM EMTİALARINDA İŞLER DEĞİŞTİ

Birkaç gündür tarım emtialarında kakao yükselirken; pamuk ve kahve düşüşe geçmişti. Bugün itibariyle tarım emtialarında gidişat tam tersine döndü. Güne yüzde 1,16 değer kaybı ile başlayan kakao, şu saatlerde 2 bin 388 dolar seviyesine geriledi. Güne yüzde 0,30 değer kazancı ile başlayan pamuk 103,52 dolar ulaşırken; güne yüzde 0,44 oranında değerlenerek başlayan kahve ise 229,80 dolar bandına erişti.

SANAYİ EMTİALARINDA İNİŞLER ÇIKIŞLAR HAKİM

Öte yandan emtia piyasalarının en çok yatırım alan borsalarından biri olan sanayi emtialarında gidişat bir iniş, bir çıkış olarak seyretmeye başladı. Güne yüzde 1,51 oranında değer kaybı ile başlayan bakır, şu saatlerde 7 bin 585 dolara geriledi. Güne yüzde 4,73 oranında değer kaybı ile başlayan çinko, 3 bin 143,50 dolar seviyesine gerilerken, güne yüzde 1,68 oranında değer kaybı ile başlayan nikel 20 bin 175 dolar seviyesine; güne yüzde 1,31 oranında değer kaybı ile başlayan kurşun ise bin 888 dolar seviyesine düştü. Öte yandan güne 0,11 kazanç ile başlayan alüminyum 2 bin 308 dolar bandına ulaşırken; günü yüzde 0,12 değer kazancı ile açan kalay ise, 21 bin 600 dolar bandına çıktı.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.