Ekonomi

Emtia piyasalarından kırmızı alarm; kıymetli metallerde beklenmedik düşüş başladı! İşte 16 Eylül 2022 Cuma günü emtia fiyatları…

Emtia borsalarını yakından takip eden vatandaşlara kötü haber kıymetli metal borsalarından geldi. Dün itibariyle düşüş eğilimi göstermeye başlayan kıymetli metallerin aksine tarım ve sanayi emtialarında yükseliş hız kazandı.

Son zamanlarda Amerikan Merkez Bankası FED’in şahin tutumunun etkisi altında değer kaybeden borsalardan biri olan emtia borsaları, geçtiğimiz hafta itibariyle üzerindeki baskıyı kırmıştı. Özellikle kıymetli metal emtialarında yükseliş hız kazanmış ve değerlenme oranları artmıştı. Bu haftaya da oldukça güçlü başlayan kıymetli metal emtia borsası, dün itibariyle düşüşe geçti. Haftayı düşüş ile kapatacak olan kıymetli metal emtialarının aksine tarım ve sanayi emtialarında yükseliş hız kazandı.

PLATİN HARİÇ KIYMETLİ METALLER ZARARDA

Dün itibariyle düşüş yönünde harekete geçen kıymetli metal ürünlerinde en çok değer kaybeden ürün ons altın oldu. Yüzde 0,71 oranında değer kaybını bugün itibariyle hanesine yazdıran ons altın, şimdilerde bin 685,28 dolar seviyesinden işlem görmeye başladı. Değer kaybında altını takip eden gümüş ise, bugünü yüzde 0,68 oranında kayıp ile kapattı ve seviye olarak 19,4938 dolara geriledi. Değer kaybeden sonuncu kıymetli metal emtia ürünü ise paladyum oldu. Günü yüzde 0,29’luk bir değer kaybı ile kapatan paladyumun yeni seviyesi 2 bin 160,35 dolar olarak gerçekleşti. Tek değer kazanan kıymetli metal emtia ürünü ise yüzde 1,01 değerlenme ile paladyum oldu ve paladyum bu değerlenmenin ardından 919,23 dolara ulaştı.

TARIM EMTİALARINDA ARTIŞ HIZ KAZANDI

Kıymetli metal emtialarının aksine yükseliş yönünde harekete geçen tarım emtialarının tamamı bugün değer kazandı. Güne yüzde 0,98 değer kazancı ile başlayan kahvenin yeni seviyesi 216,95 dolar oldu. Güne yüzde 1,33 oranında değer kazancı ile başlayan pamuk 104,08 dolara kadar ulaşırken; bugünün en çok değer kazanan tarım emtia ürünü olan kakao yüzde 1,90 oranında değerlenmesi ile 2 bin 356 dolar seviyesine kadar çıktı.

SANAYİ EMTİALARINDA YATIRIMCININ YÜZÜ GÜLDÜ

Özellikle bu hafta itibariyle kazanç oranlarında artış görülen sanayi emtia ürünlerinde bugün itibariyle artış devam etti. Yüzde 2,50 oranında değer kazanan bakır, 8 bin 225 dolara ulaşırken, yüzde 0,92 oranında değer kazanan alüminyum, 2 bin 309 dolar; yüzde 2,25 oranında değer kazanan çinko, 3 bin 319 dolar; yüzde 5,73 oranında değer kazanan nikel, 24 bin 650 dolar; yüzde 3,23 oranında değer kazanan kalay 22 bin 240 dolar; yüzde 1,35 oranında değer kazanan kurşun ise bin 954 dolardan işlem görmeye başladı.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.