Editörün SeçimiEkonomiGündem

En iyi 12 finans filmi önerisi – Finansal film sevenler için liste

En iyi finans filmleri listesini paralı senaryolar sevenler için hazırladık. Bu filmler ile siz de finansal gelişim ve çöküşlere tanıklık edeceksiniz. Mutlaka izlemeniz gereken finansal filmler...

Finans filmleri; aşk, macera, polisiye kadar seyirci çeken yapıtlar değil. Fakat, senaryo kalitesi ve sürükleyiciliği itibariyle çekilmiş birçok finansal film bulunuyor. En iyi finans filmleri listesine göz atmak isterseniz sizler için önerilerimizi hazırladık.

12-) Bitcoin: The End of Money as We Know It

Bu belgeseli kripto para kavramına yeni başlayanlar için şiddetle tavsiye ediyoruz. Bu net ve jargon içermeyen belgesel, ana akım izleyiciyi hedefliyor. Paranın tarihini, teknolojik değişim modellerini ve kripto para birimlerinin doğuşuna nasıl yol açtığını inceleyerek daha geniş resme bakmanızı sağlıyor.

IMDB İÇİN TIKLAYINIZ.

11-) The Company Men

Bu filmde iş ve finans arka planda kalsa da, 2008 mali krizinin neden olduğu büyük durgunluğun etkisi The Company Men’de ezici bir şekilde hissediliyor.

Film, bir gemi inşa firması olan GTX’in küçülmesini ve işten çıkarıldıktan sonra üç çalışanın hayatlarını takip ediyor. İlk gidenlerden biri, şok olan ve ardından incinen ve ardından başarısızlık ve aşağılanma duygusuyla üstesinden gelen satış müdürü Bobby Walker (Ben Affleck). Bobby’nin karısı Maggie (Rosemarie DeWitt) ilk başta çaresizlikle karşılık verir, ancak bir acil servis hemşiresi olarak işe başlayarak, oğullarını Bobby’den umudunu kaybetmemeye ikna ederek duruma uyum sağlar. Bobby iş bulmaya çalışır ama ülkenin işsizliğinin kurbanı olur: Sonunda Maggie’nin kardeşi Jack’in (Kevin Costner) basit bir marangoz olarak çalışma teklifini kabul eder.

Bu arada, şirketin kurucularından Gene McClary (Tommy Lee Jones) ile yaşının ilerlediği için işsiz kalmanın öfkesi ve aşağılanmasıyla boğuşan uzun süreli çalışanı Phil (Chris Cooper) küçülme içindedir. Bu üç adamın her birinin iş ve gelir kaybıyla başa çıkma biçimleri, insan ruhunun boyun eğmezliğinin bir göstergesi olduğu kadar trajediyle de tamamlanmış bir hikaye örüyor.

IMDB İÇİN TIKLAYINIZ.

10) ​Margin Call

Margin Call, geniş izleyici kitlesi açısından fazla ilgi görmedi ancak Kevin Spacey), Paul Bettany, Stanley Tucci, Demi Moore ve Zachary Quinto’nun da aralarında bulunduğu harika bir oyuncu kadrosuna sahipti.

Bu listedeki teknik olarak en doğru filmlerden biri olan yapıt, 2008 krizinin başlangıcında olanlara gerçekçi bir bakış açısı getiriyor. Zachary Quinto, önde gelen bir yatırımda risk analisti olarak çalışan bir roket bilimcisi olan Peter Sullivan rolünü oynuyor.

IMDB İÇİN TIKLAYINIZ.

9) ​Boiler Room

Jack Young’ın (Ben Affleck) bir banliyö yatırım şirketindeki genç üyelerine verdiği söze dayan bir hikaye… Giovanni Ribisi, Vin Diesel ve Ben Affleck’in başrollerini paylaştığı bu film, Wolf of Wall Street’ten on yıldan fazla bir süre önceki hikayeyi ele alıyor. Pump and dump, yanıltıcı veya tamamen yanlış bilgilerle birlikte, genellikle agresif satış taktikleriyle, şüphelenmeyen kurbanlara değersiz hisse senetlerinin yapay olarak şişirilmiş fiyatlarla satılmasını içeren bir tür menkul kıymet dolandırıcılığıdır.

IMDB İÇİN TIKLAYINIZ.

8) ​Trading Places

Louis Winthorpe (Dan Ackroyd), Duke kardeşler Mortimer ve Randolph Duke tarafından sahip olunan emtia komisyonculuk firması için çalışan bir iş adamıdır. Duke kardeşler en önemsiz meseleler üzerinde tartışırlar ve tartıştıkları şey, hayatta ne kadar başarılı olacaklarını belirleyen şeyin kişinin çevresi mi yoksa kalıtımı mı olduğudur. Film, emtia ticaretine harika bir örnek olan hızlı vadeli bir vadeli işlemler hesaplaşmasıyla sona eriyor.

IMDB İÇİN TIKLAYINIZ.

7) ​American Psycho

Christian Bale , Manhattan’ın göbeğinde genç ve başarılı bir yatırım bankacısı olan Patrick Bateman rolünü oynuyor . Pahalı restoranlarda yemek yiyerek, zengin arkadaşlarıyla takılarak ve bir seri katil olarak bir hayat sürdürerek gününü sürdürüyor.

IMDB İÇİN TIKLAYINIZ.

6) ​Becoming Warren Buffett

Bu ilham verici belgesel, sayılara takıntılı bir Nebraska çocuğunun dünyanın en saygın ve başarılı yatırımcılarından birine dönüşmesini takip ederken, sizi büyümesine en çok yardımcı olan insanlarla tanıştırıyor. Kendi başına yatırım yapmaya odaklı değildir, ancak daha sonra düşünülmesi gereken ciddi gıda sağlayacak birçok bilgelik sözü vardır.

IMDB İÇİN TIKLAYINIZ.

5) ​Enron: The Smartest Guys in the Room

ABD’nin en büyük 7. şirketinden bir yıldan kısa bir süre içinde iflasa giden bu belgesel, muhtemelen modern kurumsal yolsuzluğun en şok edici örneklerinden biri olan Enron Corporation’ın yükselişini ve düşüşünü açıklıyor. Karları şişirmekten, şüpheli muhasebe uygulamalarına ve enerji piyasası manipülasyonuna kadar her şey burada.

IMDB İÇİN TIKLAYINIZ.

4) ​Wall Street

Oliver Stone’un 1987 yapımı filmi bugün bir klasik olmaya devam ediyor. Yapıt, çoğu kişi tarafından en iyi Wall Street filmi olarak kabul edildi.

IMDB İÇİN TIKLAYINIZ.

3) Too Big To Fail

Film, 2008 mali krizine ve güçlü isimlerin kaderi nasıl belirlediğine daha yakından bakıyor. Film, ABD Hazine Bakanı Henry Paulson’un Lehman Brothers ve AIG’yi iflastan kurtarmaya çalışmasına odaklanıyor. Muhtemelen olayların geri kalanının nasıl geliştiğini biliyorsunuzdur, ancak özellikle Paul Giamatti’nin Ben Bernanke’yi canlandırması hoşunuza gidecektir.

IMDB İÇİN TIKLAYINIZ.

2) ​Inside Job

Matt Damon tarafından anlatılan bu belgesel film, 20 trilyon doları aşan bir maliyetle milyonlarca insanın Büyük Buhran’dan bu yana yaşanan en kötü durgunlukta işini ve evini kaybetmesine neden olan subprime krizinin küresel mali çöküşünü anlatıyor.

Amerika Birleşik Devletleri, İzlanda, İngiltere, Fransa, Singapur ve Çin’de yerinde çekilen ‘Inside Job’, önemli finans uzmanları, politikacılar, gazeteciler ve akademisyenlerle yapılan araştırmalara ve kapsamlı röportajlara dayanan bir belgeseldir.

IMDB İÇİN TIKLAYINIZ.

1) The Big Short

Michael Lewis’in kitabına dayanan The Big Short , ABD ipotekli konut krizinin üç ayrı ama eşzamanlı gerçek hikayesini takip ediyor.

IMDB İÇİN TIKLAYINIZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.