Gündem

Enerji Kaynaklarında Yerlileşme Faturaya Yansıtılıyor: Kabarık Elektrik ve Doğalgaz Faturalarında İndirim Uygulanacak!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun aldığı kararda sona geliniyor. Çalışmalar tamamlandı. Enerji kaynaklarının işlenmesinde kullanılan yurt dışı yazılımı yerleştirme çalışmaları bu ay sonunda bitecek. Bu durum hanelere Elektrik ve Doğalgaz faturasında indirim olarak yansıyacak.

“Yerli Enerji Yerli Teknoloji” Projesinde Sona Geliniyor!

Yerlileşme projeleri kapsamına bir yenisi daha eklendi. 2020 yılında başlatılan projede sona yaklaşıldı. Enerji dağılımında kullanılan yazılımın yurtdışı kaynaklı olduğu biliniyordu. Yazılımın yerleştirme çalışmaları sonuç vermeye başlayacak. Yabancı kaynaklı yazılımlar yıllık olarak bakım bedelini arttırıyordu. Bu anlamda “Yerli Enerji Yerli Teknoloji” kampanyası ile Ar-Ge çalışmalarının sonuçlanmasına çok az kaldı.

Elektrik ve Doğalgaz Dağıtım Şirketleri Bir Araya Geldi!

EPDK 2020 yılının Aralık ayında 21 farklı elektrik şirketi ve Elder bir araya geldi. Ardından 2021 yılında Gazbir ve Gazmer ile 11 farklı doğalgaz dağıtım şirketi de katılarak ortaklaşa bir sözleşme imzaladı. Bu projede hedef yerlileşme çabasıydı. Bu yönüyle yıllık bakım maliyeti düşürülecekti.

Yıllık Yazılım Bakım Maliyeti Düşürülecek!

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Yapılan tespitler sonucunda elektrik ve doğalgaz faturaları için yurtdışı yazılım bakım maliyeti yıllık olarak 35 milyon dolara denk geliyordu. Bu rakamın düşürülmesi elektrik ve doğalgaz faturalarına da yansıyacaktı. Çalışmalar “Yerli Enerji Yerli Teknoloji” projesi ile 2020 yılında başlatıldı. İlk aşaması tamamlanan proje ikinci aşamada pilot Ar-Ge projesi için başvuruya gidecek. Sonraki süreçte özel bir sektöre yönelik yazılım ekosisteminin hazırlanabilmesi için çalışmalara başlanacak.

Enerji Sektöründe 173 Yazılımın 79’u Yerli!

Projenin bu denli önemsenmesindeki neden enerjinin sektörel şekilde dağılımında 28 farklı yazılımın kullanılmasıydı. Yazılımlar üzerine tüm çalışmalar tamamlandı ve 3 farklı gruba ayrıldı. Bu gruplar merkezde, güvenlik katmanında ve sahada olacak şekilde yerleştirildi. Elektrik sektöründe 173 yazılım markası bulunuyor ve bunların 91’i yurt dışı kaynaklı. Yalnızca 79’u yerli kaynaklardan oluşuyor. Geriye kalan 3 yazılım hem yerli hem yabancı markaların ortaklaşa oluşturduğu bir hibrit sistemden meydana geliyor.

Doğalgaz Kaynaklarındaki Yerlilik Seviyesi Artırılacak!

Doğalgaz kaynaklarına bakıldığında 107 farklı yazılım tespit edildi. Bu markaların 40’ı yurt dışı kaynaklı 64’ü ise yerli kaynaklardan oluşuyor. Geriye kalan 3’ü hem yerli hem yabancı sistemle hibrit çalışma gösteriyor. Her yıl lisans bakım bedeli kapsamında 30 milyon dolardan başlayarak 35 milyon dolara kadar varan ücretler ödeniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.