Ekonomi

Enerji krizi tetikledi, kömür fiyatlarında yeni rekor seviyeler görüldü!

2022 yılı küresel piyasalarda ekonomik darboğazın şiddetini artırmasıyla birlikte başladı ve yaşanan ekonomik darboğazda, 2021 yılının sonlarından ve 2022 yılının başlarından itibaren enerji krizi ön plana çıktı. Dünya genelinde yaşanmaya devam eden enerji krizinin ortasında, artan kömür fiyatları da gündeme gelmeye başladı. Rusya ile Ukrayna arasında başlayan savaşın ardından petrol ve doğalgaz fiyatlarında bir artış yaşanmaya başlamış, Rusya’ya karşı ekonomik yaptırımlar karşısında Rusya’nın doğalgaz kesinti tehditleri de endişelere yol açmıştı.

Ortaya çıkan tabloda kömür fiyatlarında hızlı artışlar kaydedildi ve kömür fiyatında yeni rekorlar görüldü. Asya’da kömür fiyatları, başta Avrupa olmak üzere küresel çapta görülen enerji krizinin kömüre olan ihtiyacı artırması ve arzda yaşanan bozulmalar ile rekor düzeylere çıktı.

KÖMÜR SPOT PİYASASINDA REKOR KIRDI

2022 yılının başlarından itibaren şiddetini artırarak ilerleyen enerji krizi, petrol fiyatlarında dalgalanmalara ve doğalgaz fiyatlarında net artışlara neden oldu. Avrupa’da enerji krizi endişeleri ile birlikte kömüre olan ihtiyacın artacağı beklentileri ve arzda yaşanmaya başlayan bozulmalar, Asya’da kömür fiyatlarının rekor seviyelere ulaşmasına neden oldu. OPIS tarafından 2 haftada bir derlenen endekse göre Avustralya’nın Newcastle limanında yüklenen kömür, spot piyasada ton başına 436,71 dolar ile tüm zamanların fiyat rekorunu kırdı. Bu artışla birlikte kömür fiyatları da 3 katına tırmanmış oldu.

KÖMÜR PİYASASINDA REKOR SEVİYELER

Kömür piyasasında öte yandan vadeli fiyatlarda da rekor seviyeler kaydedildi. Newcastle Ekim ayı vadelileri ICE Futures Europe’ta, haftanın ilk işlem gününde %5 artışla ton başına 463,75 dolar seviyesi görüldü ve bu seviye, Ocak 2016’dan bu yana kaydedilen en yüksek seviye oldu. Avrupa’nın referans kömür fiyatı da rekor seviyelere ulaştı ve zirvede işlem görmeye devam ediyor. Kömür fiyatlarındaki yükselişlerde, Avrupa’ya gaz akışına ilişkin belirsizliklerin de etkili olduğu ifade ediliyor.

Avrupa’ya gaz akışının kesilebileceği endişeleri ve bu konuda oluşan belirsizlik ile kıtadan daha güçlü kömür talebinin geleceği öngörülüyor. Bununla birlikte yakıt fiyatlarındaki artışlar da gündeme geliyor. Bir diğer yandan Avustralya’da yılsonuna doğru üçüncü bir La Nina Kasırgası yaşanabileceği ve kömür madenlerinde hava şartlarının bozulması ihtimalinin de oluştuğu belirtiliyor. Bu tablo daha önce 2010 – 2011 yıllarında ortaya çıkmıştı.

KASIRGA NEDENİYLE ÜRETİM YÜZDE 30 DÜŞMÜŞTÜ

2010-11 yıllarında yaşanmış olan ve birkaç ay boyunca süren La Nina Kasırgaları, Avustralya’nın New South Wales ve Queensland eyaletlerindeki kömür madenlerinin ve demiryollarının yoğun yağışlar ve kötü hava şartları nedeniyle zarar görmesine neden olmuştu. Bununla birlikte söz konusu dönemde kömür üretimi de yüzde 20 ile 30 arasında düşüş yaşamıştı. Konuya ilişkin olarak, aralarında Marius van Straaten’in de yer aldığı Morgan Stanley analistleri, paylaştıkları bir notta “Avustralya kömür sevkiyatındaki ciddi sayılabilecek herhangi bir kesinti, yüksek kalorifer değerine sahip kömür fiyatlarını yeniden zirvelere çıkarabilir” ifadelerine yer verdi.

Bilindiği üzere bazı alıcı ülkelerin Rusya’dan yakıt ithalatından kaçınmaya başlaması, birçok ülkede yenilenebilir enerji kaynakları da dahil olmak üzere diğer kaynaklara yatırımların yavaşlaması gibi nedenlerle küresel gaz arzında oluşan daralma, kömür talebini artırmıştı.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.