Ekonomi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’den heyecanlandıran açıklama: Bor tesisinin temelleri o tarihte atılacak!

Geçtiğimiz günlerde düzenlenen kabine toplantısından sonra toplantı konularına ve toplantıda alınan kararlara ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, tüm vatandaşları yakından ilgilendiren konulara değindi. Bakan Fatih Dönmez açıklamaları esnasında ülke ekonomisi adına sevindirici bir gelişmeyi de kamuoyu ile paylaştı.

MÜJDEYİ VERDİ!

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen kabine toplantısı sonrasında kameraların karşısına geçen ve basın mensupları tarafından yöneltilen soruları yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, önemli noktalara değindi. Zorlu bir ekonomik süreçten geçildiği şu günlerde müjde niteliğinde bir habere imza atan Bakan Dönmez, gelişmeye ilişkin ayrıntıları kamuoyu ile paylaştı.

Kabine toplantısı sonrasında önemli açıklamalara imza atan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ülke ekonomisi adına sevindiren bir gelişmeye vurgu yaptı. Bor madeninin Türkiye’nin elinde bulunan en önemli madenlerden birisi olduğunu belirten Bakan Dönmez, bu değeri ihraç etmek adına çalışmaların hızlandığını ifade etti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, müjdeli haberi şu ifadeler ile duyurdu: “İnşallah en önemli adımlardan birisini 17 Eylül tarihinde atacağız. Balıkesir ilinin Bandırma ilçesinde Ferro Bor isimli tesisimizin temellerini atacağız. Kısa bir süre içerisinde de tesisi faaliyete geçirip, ülkemize ve ekonomimize hizmet etmesi için gayret göstereceğiz.”

ARTAN ENERJİ FİYATLARINA DEĞİNDİ!

Şubat ayının sonu itibari ile resmen başlamış olan Rusya- Ukrayna savaşının yalnızca ülkemizde değil diğer dünya ülkelerinde de enerji fiyatlarını arttırması, kabine toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in de gündeminde yer aldı. Hükümetin doğalgaz alanında yüzde 80, elektrik hizmetinin birinci kademesi için ise yüzde 50 oranında sübvansiyon yaptığını belirten Bakan Dönmez artan enerji fiyatlarına ilişkin şu ifadeleri kullandı: “Geride bırakmış olduğumuz yıl içerisinde 100 milyar TL civarında sübvansiyon bedeli oluşmuştu. Bu seneye gelindiğinde ise bu bedel ortalama olarak 2 katına kadar yükselebilir. Küresel çapta yaşanan fiyat artışlarından ülke vatandaşlarımızın en az şekilde etkilenmeleri için elimizden ne geliyor ise yapmaya çalışıyoruz. Bildiğiniz üzere doğalgaz fiyatları 20 kata kadar artmıştı.”

GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR!

Geride bıraktığımız ayın sonlarına doğru enerji alanında yoğun bir tempo ile görüşmeler yürüttüklerini ifade eden Bakan Dönmez, Akkuyu görüşmelerinin devam ettiğini ve bu kapsamda da hem Türkiye hem de Rusya cephesinden işin koordine edilmesi için bir heyet oluşturulduğunu belirtti. Heyet görüşmelerinin ilkinin gerçekleştiğini belirten Bakan Dönmez, sürecin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yakından takip edildiğini ifade etti. Sürece ilişkin henüz bir uzlaşma kararının açıklanmadığını belirten Bakan Fatih Dönmez, her iki tarafında daha yapıcı davranmaları konusunda telkin edildiğini ve proje takviminin gecikmesine tahammüllerinin olmadığını açıkladı.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.