Para Piyasaları

Enflasyon rakamları sonrası analistler umutlu: Bitcoin’de büyük ralli görülebilir

Kripto para piyasası aylardır yüksek oranlı düşüşlerle mücadele ediyordu. Ayılarla boğaların mücadelesinde dış faktörler de piyasa üzerinde etkilerini göstermeye devam ederken, 2022 yılı düşüş eğiliminde devam etti. Gelinen noktada Bitcoin (BTC) sert düşüşlerle 20 bin dolar seviyesinin de altına sarkarken, Mayıs ve Haziran aylarında gelen sert çöküşlerin etkileri yavaş yavaş silinmeye başladı.

Son olarak ABD’de Temmuz ayı enflasyon verileri beklentilerin altında geldi ve bu durum kripto paralara yükselişlerle yansıdı. Bitcoin’de görülen yükselişle birlikte piyasa genelinde yukarı yönlü bir ivmelenme yaşandı ve analistler Bitcoin adına müjdeyi verdi. Kripto para piyasalarının tanınmış analistlerinin Bitcoin yorum ve tahminleri heyecanlandırdı.

TÜFE VERİLERİ KRİPTOLARA YARADI

Temmuz ayına ilişkin ABD enflasyonunda pozitif gelişmelerin yaşanması, kısa sürede kripto paralarda da etkisini gösterdi. Elde edilen veriler, piyasadaki en büyük 50 altcoinin %94’ünün Bitcoin’den daha iyi bir performans ortaya koyduğunu gösteriyor. Uzmanlar, bu tablonun bir altcoin sezonuna işaret edebileceğini belirtiyor. Öte yandan kimi analistler ise Bitcoin hakimiyetinin düşük seviyelere gelmesinin, Bitcoin’in yükselişi adına önünde bir alan açıldığına işaret ettiğini de ifade ediyor.

ABD’de Temmuz ayında yıllık enflasyon beklentisi %8,7 seviyesindeydi ve enflasyon %8,5 olarak açıklandı. ABD Temmuz TÜFE verileri ile finansal piyasalarda fiyat artışları görüldü ve Bitcoin’de yaklaşık %6 oranında değer artışı yaşandı. Öte yandan en büyük altcoin Ethereum (ETH) ise enflasyon verileri sonrasında %12 oranda değer artışı yaşadı. Uzmanlar, enflasyon oranında beklenenden daha az artış yaşanmasının, kripto para piyasasına destek verdiğini ve boğa koşusu spekülasyonlarına yol açtığını belirtiyor.

ARTIK YÜKSELİŞ DÖNEMİ BAŞLIYOR MU?

Kripto para topluluklarının bir kısmı piyasanın çoktan yerel dip noktasını gördüğünü ve artık yükseliş döneminin başlayacağına inanıyor. Diğer taraftan kimi yatırımcılar ise bu beklenti adına ilk olarak Temmuz ayı enflasyon rakamlarına odaklanmıştı ve rakamların beklentilerin altında kalmasıyla bu görüş güçlendi. Piyasanın ünlü analistlerinden Crypto Vince, Temmuz ayında enflasyonun beklenenden az gelmesi durumunda Bitcoin rallisinin başlayabileceğini dile getirmişti. Analistin kurduğu senaryoda ilk aşama tamamlandı ve Crypto Vince’a göre artık piyasa yükselişe hazırlanıyor.

“SON AYLARIN EN BÜYÜK RALLİSİ YAŞANABİLİR”

Bir diğer yandan piyasanın tanınan analistlerinden olan Crypto Santa da enflasyonist baskıların azalmaya başlaması halinde Bitcoin’in büyük bir ralli için hazır olacağını belirtmişti. Bitcoin ilk aşamada 24 bin dolar seviyesindeki dirençte reddedildi ancak Bitcoin fiyatı, enflasyon rakamları sonrasında enflasyonist baskıların azalması ile analistin de işaret ettiği gibi hızlı bir yükseliş gösterdi. Analiste göre Bitcoin bu aşamada muhtemelen 24 bin 300 dolar seviyesini test edecek.

ABD Başkanı Joe Biden, enflasyon rakamlarının açıklanmasından sonra yaptığı açıklamada enflasyonun düşmeye başladığını vurguladı. Bu veriler ve açıklamalar ışığında analistlerin Bitcoin ve genel olarak kripto paralar adına iyimser bir bakış açısına geçtiği görülüyor. Piyasanın ünlü analistlerinden Ran Neuner açıklamasında “Enflasyonun zirve yapması ve doların düşmesi ile Bitcoin ve altcoinler son ayların en büyük rallisini yaşayabilir” dedi.

Gazetebanka yatırım tavsiyesi vermez. Haberin kaynağı uzman yorumlarıdır.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.