Gündem

Erken Emeklilikte Sıcak Gelişme! Bu Yöntemler Erken Emekliliğin Kapısını Açacak!

Erken emeklilik için 3 formül açıklandı. Erken emekli olmak isteyenlerin bunlara dikkat etmesi gerekiyor.

Tüm çalışanların en büyük hayali emekli olmak. Emekliliğin keyfini daha erkenden yaşamak için ise birçok yol aranmaktadır. Emekli olmak için gerekli şartlar bulunmakta. Sigortalı süresinin doldurulması, yaş şartının yerine getirilmesi ve prim gününün tamamlanmasının ardından Sosyal Güvenlik Kurumuna dilekçe verilmesi halinde emekli olmaya hak kazanabilirsiniz. Bazı özel durumlarda vatandaşa erken emekli olma şansı tanınmakta. Özel durumlarda 730 gün kadar erken emekli olma avantajı kazanılabilmektedir. Bazı durumlarda ise 2 ile 6 yıl arasında emeklilik süresi kısaltılabilir. Kadınlar çocuk durumundan dolayı, erkekler de askerlik durumundan dolayı erken emekli olma avantajına sahip olabilirler. İşte bu adımları atarak erken emekli olma şansı elde edebilirsiniz.

Doğum Borçlanması

Kadın çalışanlar biyolojik bir süreç olan doğum sürecinden dolayı bir süre işlerinden uzak kalabiliyorlar. Doğumdan sonra çocuklarına bakmak istedikleri için bu süre biraz daha uzun olabiliyor. Bu sürenin uzamasından dolayı prim gün sayısı düştüğü için emekli olma süresi de uzayabiliyor. Bu durumun kadınlar için dezavantaj olmaması adına devlet yasalarla kadınlara doğum borçlanması hakkı tanıyor. Bu hak sayesinde özellikle 1 çocuk için 2 ile 6 yıllık bir avantaj kazanılmaktadır.

Askerlik Borçlanması

Sigortalı çalışan erkekler arasında emeklilik yaşını etkileyen en önemli faktör askerlik süresidir. Askerlik görevi süresi boyunca çalışmaya ara verenlerin prim ödemesi yapılmadığı için bu durum emeklilik süresini uzatmaktadır. Emekli olmak için sigortalı süresi ve yaş şartını yerine getirenler ancak prim günü eksik olanlar emekli olamazlar. Ancak tanınan hak sayesinde askerlik borçlanması ile bu süreyi kapatıp emekli olabilirsiniz. Emekli olunmasına 6 ay kalan biri 6 aylık askerlik süresini borçlanarak emekli olma süresini erkene çekebilirler. Sigortalı çalışmaya başlamadan önce askerlik yapanlarda prim günü eksik olmasa bile askerlik borçlanmasına giderek erken emekli olma hakkı kazanabilirler.

Eğitim Borçlanması

Eğitim süresi içerisinde yapılan stajlar uzun dönemde sigorta primi olarak ödenmemektedir. Staj süreleri eğitim başlangıcı olarak kabul edilmemektedir. Ancak yasal olarak bu staj süresi doğum borçlanması başlangıcı olarak kabul edilmekte. Bu da erken emeklilik avantajı doğurmakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.