Editörün SeçimiGündem

1999 Yılı Öncesi Sigorta Girişi Olanlar Erken Emekli Olabilecek! 15 yıl Sigortalı Olup Emekli Aylığı Nasıl Bağlanabilir?

1990 yılı öncesinde sigorta girişi bulunanlar erken emekli olabilecek. 15 yıllık sigortası bulunanlar 3600 gün prim ödeme şartını karşıladıklarında aylık emekli maaşı almaya başlayabilecek. Erkekler askerlik borçlanmasıyla erken emekli olabilir. 5 aylık askerlik yapmış biri sonrasında ise girişi sağlanmışsa bu 5 ayı borçlanabilecek. Kişinin prim günü ne zaman dolmuşsa emeklilik yaşı ortaya çıkıyor. Düzenli ödenen 15 yıllık prim süresi de erken emekliliği kolay hale getiriyor. Tüm bu şartları karşılayan kadın ya da erkek emekli olabilmek için bir dilekçe ile başvurması gerekecek.

İşe Giriş Tarihi Erken Emekli Yapıyor!

Onlarca kişi çalışma hayatına devam ederken emeklilik planı kuruyor. SGK tarafından bağlanacak emekliliğin belirli püf noktaları erken emekliliği sağlıyor. 15 yıl kesintisiz çalışma yaşantısı bulunan bir kişi 1999 yılı öncesinde işe sigortalı girişi başlatılmışsa emekli olmaya hak kazanacak.

Erken Emeklilik için Dikkat Edilmesi Gereken Şartlar

15 yıl sigortalılığı bulunanın 3.600 prim gününü ödemiş olması gerekecek. Yaş şartını da karşılayan emeklilik hakkını kazanacak. 8 Eylül 1999 yılı öncesinde sigortalılık girişinin yapılmış olması gerekecek. Yaş şartına takılanlar prim günü üzerinden net bir hesaplama yapabilecek. Emekli olmak isteyen kadınların 50 yaş, erkeklerin ise 55 yaşında olması gerekecek.

Askerlik Borçlanması ile Erken Emekli Olunabilecek!

Kanunlarda belirlenmiş esneklik erken emeklilik sürecini kolaylaştırıyor. Özellikle askerlik hizmetini yerine getiren erkekler bu dönemi borçlanarak ödeyebiliyor. Bu sebeple erken emeklilik fırsatından yararlanabiliyor. Sigorta başlangıç tarihi burada önemli oluyor. Aranan tek şart askerlik görevi yerine getirildikten sonra başlatılan sigortalılık döneminde borçlanma yapılabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.