Para Piyasaları

Ethereum ağında Merge yaklaşıyor ama ünlü analiste göre ana hedefte bambaşka bir faktör var!

Kripto para piyasaları 2022 yılında kabus yaşamaya devam ediyor. Ocak ayının sonlarından itibaren derinleşen düşüşlerle birlikte Bitcoin (BTC) öncülüğünde piyasalarda sert değer kayıpları kaydedilirken, zaman zaman gelen toparlanmalar piyasaların nefes almasını sağladı. Ancak genel tabloya bakıldığında, 2022 yılında kripto para yatırımcılarının durumdan hiç memnun olmadığı görülebiliyor.

Piyasalarda endişeli ve korkulu tablolar görülmeye devam ederken, son olarak 6 Eylül Salı akşamında yaşanan sert düşüşler, piyasayı bir kez daha sarstı. Kripto para piyasasında olumsuz veriler ön plana çıkmaya devam ederken, piyasaların en popüler analistleri arasında yer alan Cred, Bitcoin ve altcoin’lerde gidişatın, açıklanacak olan verilere bağlı olduğunu ifade etti.

KRİPTO PARA PİYASALARINI NE BEKLİYOR?

Kripto para piyasasında gözler uzun bir süredir Merge güncellemesinde ve güncellemeye artık sayılı günler kaldı. Uzun yıllardır Ethereum (ETH) ağındaki geçiş bekleniyordu ve bu geçişle birlikte ağın enerji verimliliğinin artacağı biliniyordu. Piyasalarda heyecan uyandıran bu gelişme 13-15 Eylül’de gerçekleşecek. Piyasaların yakından tanıdığı analistlerden biri olan Cred, merakla beklenen Merge güncellemesinden sonra her ne olursa olsun gidişatın tek bir faktöre bağlı olduğunu öne sürdü. Cred’e göre piyasa bu faktörden sonra ya yükselecek ya da düşecek.

ANALİST ANA HEDEFTE TÜFE VERİLERİNE ODAKLANDI

Ünlü analist Cred, son strateji oturumunda Merge güncellemesinin, ABD’nin Ağustos ayına ilişkin enflasyon verilerinin açıklandığı 13 Eylül tarihinde gerçekleşeceğini hatırlattı ve Cred, Merge güncellemesinden daha çok, ABD enflasyon verilerinin piyasaları etkileyeceğini düşündüğünü dile getirdi. Cred’e göre TÜFE verileri, Merge’ün önüne geçen önemli bir faktör.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Cred “Bir bütün olarak Merge güncellemesi hakkında kısa bir not belirtmek istiyorum. Merge’ün ABD’de Ağustos ayına ilişkin TÜFE verilerini aldığımız gün gerçekleşmesi bekleniyor. Enflasyon verilerinin piyasaya yön vereceğini ve hisse senetleri ile olan korelasyonun yön belirleyici olacağını düşünüyorum. Veriler iyi gelecek ve Fed’in sürpriz bir şekilde duruşunu yumuşatması söz konusu olursa, o zaman Ethereum ve diğer riskli varlıkların bundan büyük ölçüde yararlanarak yükseleceğini düşünüyorum” sözlerini dile getirdi.

Enflasyon verileri ile birlikte bu verilere göre yönünü tayin edecek olan Fed’in belirleyici faktör olacağına inandığını ifade eden Cred, “Dürüst olmak gerekirse Fed şahin olmaya, hatta nötr veya tonda herhangi bir değişikliğe gitmeme kararı alırsa muhtemelen yüksek volatilitede bir hava ile birlikte düşüş trendi devam edecek. Bu nedenle her ne kadar büyük bir olay olsa da Merge’ün biraz dikkat dağıtıcı olduğunu düşünüyorum” sözlerini dile getirdi.

“TRADER’LAR VE YATIRIMCILAR BÜYÜK YANILGIYA DÜŞECEK!”

Cred açıklamalarının devamında, piyasada oluşabilecek gelişmelerin, trader’lar tarafından yanlış yorumlanabileceğini de öne sürdü. Ünlü analist, yatırımcıların ve trader’ların büyük ihtimalle makroekonomik verileri değerlendirmek yerine, kripto para piyasasında görülebilecek düşüş ya da yükselişlerin Merge güncellemesi ile ilişkilendirileceğini ve bunun büyük bir yanılgı olacağını iddia etti.

Cred “Enflasyon verilerinin piyasaları yönlendireceği bir durumda bence çok benzer bir senaryo ve sonuç olarak Ethereum değer kaybederse herkes ‘Ah, bakın Merge fiyatlandı, böyle olacağı belliydi’ diyecek. Ethereum düşmezse de ‘Merge fiyatlandırmadı ve bu sadece başlangıç’ denecek” dedi.

Gazetebanka yatırım tavsiyesi vermez. Haberin kaynağı uzman yorumlarıdır.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.