Ekonomi

Ethereum Merge tamamlandı! İşte blockchain’in en çok merak edilen güncellemesinin detayları

Blockchain ağı, kurucu ortağı Vitalik Buterin'e göre Perşembe günü bir Twitter gönderisinde kripto dünyasının bugüne kadarki en büyük ve en iddialı yazılım güncellemesini tamamladı.

Birleştirme adı verilen, ağdaki işlemleri sipariş etmek için kullanılan güce aç bilgisayarları, özel, sözde stake cüzdanlarına yerleştirilen ağın yerel tokeni Ether yığınlarını kullanarak daha enerji verimli bir kurulumla değiştirdi. Sonuç olarak, Ethereum’un enerji tüketimi tahmini olarak %99 azalacaktır.

Borsalardan oyunlara ve milyarlarca dolarlık kriptoyu işlemeye kadar yaklaşık 3.500 aktif merkezi olmayan uygulamaya ev sahipliği yapan Ethereum’da, böyle bir kargaşa daha önce kriptoda hiç denenmedi. Yıllardır yapılan çalışmalarda, Birleştirme, Ethereum’daki son kullanıcı deneyimini değiştirmez, ancak ağı daha hızlı ve daha ucuz hale getirecek daha fazla yükseltme için önemli bir basamak taşıdır ve itibarını ve kullanımını daha da artırması gerekir.

Birleşme aynı zamanda Ether’in özelliklerini değiştirerek onu getiri sağlayan menkul kıymetlere daha çok benzetti. Takipçi Staking Rewards’a göre, Stake Edilen Ether, Birleştirmeden sonra %5,2 civarında olması beklenen bir getiri sağlayacak. Güncellemeden kısa bir süre sonra Ether token arzında beklenen net düşüşle birleştiğinde, bu, madeni parayı yatırımcılar için daha çekici hale getirmelidir.

Ether, 2021’de beş kattan fazla arttı ve kısmen Birleşme konusundaki iyimserliğe bağlı olarak Bitcoin’den geniş bir farkla daha iyi performans gösterdi. Her iki token de, Ether bu yıl %50’den fazla düşüşle Kasım ayında rekor seviyelere ulaştığından beri mücadele ediyor.

Yazılım yükseltmesine Merge adı verildi çünkü mevcut Ethereum blok zinciri, hisse kanıtı konseptini test etmek için neredeyse iki yıldır çalışan paralel bir ağ ile birleşecek. Genel olarak, yükseltme yedi yılı aşkın bir süredir değerlendiriliyor.

Tamamlanmış olmasına rağmen, önceki bazı Ethereum yazılım güncellemelerinden sonra olanlara bağlı olarak Birleştirme, günler hatta haftalarca hıçkırıklarla takip edilebilir. Hatalar ve saldırılar konusunda endişelenen Coinbase Global Inc. gibi kripto borsaları, yazılım güncellemesi sırasında Ethereum ile ilgili para çekme ve para yatırma işlemlerini duraklattı. Kripto borç veren Aave, Birleşme öncesinde Ether borçlanmasını askıya almıştı.

Endişeye ek olarak, hala madenciler adı verilen güce aç bilgisayarları kullanan Ethereum kopyalarının oluşturulması olasıdır. EthereumPOW gibi bu çatallar, tüm ana Ether sahiplerine verilen kendi Ether coin kopyalarını oluşturur. Jetonların bir değeri olabilir. Ancak, her biri farklı bir zincir üzerinde çalışan birkaç Ether sürümünün varlığı, kafa karışıklığı yaratabilir ve saldırılara ve dolandırıcılıklara yol açabilir. Çatallı zincirlerde çalışan diğer jetonların kopyaları da öyle.

Şu anda Ethereum’daki tüm uygulamalar ve cüzdanlar çatallı zincirlerde çoğaltılmış olsa da, kilit oyuncular – aralarında USDC stabilcoin veren Circle ve oracle sağlayıcı Chainlink – çatallanmayı desteklemeyeceklerini söyledikleri için çoğu uygulamanın bozuk olması muhtemeldir. sürümler. Çatallı zincirlerin uzun vadede canlı kalıp kalmayacağı henüz belli değil.

Dünyanın her yerinden büyük Ethereum geliştirici ekipleri, yıllardır Birleştirme üzerinde çalıştı. 2020’nin sonlarında, sipariş işlemlerini stake edilen paralar veya Proof of Stake adı verilen bir sistem aracılığıyla test eden paralel bir ağ olan Beacon Chain’i piyasaya sürdüler. Birleştirmede, Beacon, madenciler kullanılarak ana Ethereum ağıyla birleştirildi ve Beacon Ethereum’un ağ işlemlerinin sırasını test etme yolunu yaptı.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorumlar ise genel niteliktedir. Gazete Banka oluşacak kayıplardan sorumlu tutulamaz. Kaynağı ise uzmanların kendi yorumlarıdır. Bu nedenle, yazılar ve makaleler tavsiye niteliği taşımaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.