Ethereum'un yeni sisteme geçişi iyi ilerliyor!

Altair adlı en son güncellemesi ile Ethereum 2.0, mevcut düğümlerinin ?,7'sini PoS konsensüsünü kullanan yeni yazılıma başarıyla taşıdı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Ethereum'un yeni sisteme geçişi iyi ilerliyor!
Altair adlı en son güncellemesi ile Ethereum 2.0, mevcut düğümlerinin ?,7'sini PoS konsensüsünü kullanan yeni yazılıma başarıyla taşıdı.
Gazete Banka - Tonyukuk Hoca

Geliştiricilerden biri 27 Ekim'de Altair güncellemesini ağda başarıyla etkinleştirdiklerini duyurdu .

Bu, geçen yıl Aralık ayında Beacon Chain'in piyasaya sürülmesinden bu yana ilk büyük güncelleme ve muhtemelen Ethereum'un stake konsensüsü kanıtı kullanarak tamamen yeni bir ağa geçiş yapmadan önceki son adım.

Güncelleme, şu ana kadar tespit edilen hataları çeşitli şekillerde düzeltti. Geliştirme Müdürü Paul Hauner basınla daha fazla bilgi paylaştı:

“Altair iki ana alanda fark yaratıyor. İlk olarak, ağ üzerinde genellikle daha mütevazı özelliklerle, muhtemelen daha düşük bir güvenlik seviyesiyle çalışan hafif düğümlerin kullanımına izin verir. Öte yandan, çok uzun süredir çevrimdışı olan düğümler için cezai önlemler getiriyor. Bunlar başlangıçtan beri aktif, ancak öğrenme döneminde katı olmak istemedik. Ama şimdi sonuçları ciddi. Ayrıca bazı küçük verimlilik iyileştirmelerini de devreye aldık.”

Altair sistemde bir hard forktur, bu nedenle yeni sürüme yükseltme yapmayan düğümler varlıklarını yıllık %10 oranında oldukça yavaş bir şekilde kaybedecektir.

Güncelleme yaklaşık 10 dakika sürer ve bu süre zarfında düğümleri yeni kuralları takip etmek için başarıyla geçirebilirsiniz.

"Artık neredeyse tüm doğrulayıcı düğümleri çalışır durumda, çevrimiçi ve çalışıyor gibi görünüyor. Tam olarak söylemek zor ama gecikme oranı %1-2'ye kadar çıkabiliyor. Beacon Zinciri göre , kabaca 3.000 düğümleri bu.”

Geliştiriciler söyledi: yeni sisteme etmeyenler ilk sadece doğrulayıcıları kaldırılacak ve daha sonra kalıcı belli bir süre sonra ağa dahil olacak.

“Protokol, örneğin bir elektrik kesintisi nedeniyle güncelleme yapmayan veya sadece çevrimdışı olanlar arasındaki farkı görmüyor. Ağın gerisinde kalanların sadece düğümlerini yükseltmeleri ve yeniden başlatmaları gerekiyor. ”

Ethereum geliştirme topluluğu, başarılı bir yükseltme ile planlanan yönü ve hızı koruyabileceklerine inanıyor ve Ethereum, Şubat 2022'de bir hisse konsensüsünün kanıtına geçebilir.

Bir geliştirici, bu güncellemenin pratik açıdan özellikle önemli olduğunu söyledi .

"Bu, geçişten önce canlı olarak uygulayabileceğimiz sistemdeki tek gerçek dünya versiyonu değişikliğidir. Güncellemeyi zamanında gerçekleştiren daha az sayıda düğüm gibi bir şeyler ters giderse, bu aynı zamanda yeni ağın başlatılmasını da etkilerdi. Bu PoS geçişi, Ethereum'un bugüne kadarki en büyük gelişimidir. Artık böyle bir operasyonun kesintiye uğramadan yapılabileceği konusunda tecrübe kazandık” dedi.

Ethereum 2.0'daki yeni kanıtlı işletim sistemi hissesi blok zincirinin ilk versiyonu, sonunda mevcut çekirdek ağ ile birleşecek olan Beacon Zinciri idi.

Güç tüketimi açısından, PoS, madencileri gerektiren Bitcoin'in çalışma kanıtı konsensüsünden daha verimlidir.

Bunun yerine, Ethereum, zincirin çalışmasını sağlamak için stake etme ve doğrulayıcıları kullanacak ve geçiş için hedef tarih şu anda Şubat 2022.

Gazete Banka

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN