Merkez Bankası haberleri, son dakika Merkez Bankası faiz kararı haberleri

Merkez Bankası Haberleri

Merkez Bankası haberleri son dakika gelişmeleri sayfamızda listeleniyor. Merkez Bankası faiz kararları, önemli açıklamalar ve gelişmeler burada yer alıyor. Son dakika Merkez Bankası haberleri aşağıda listeleniyor.

ABD Merkez Bankası Fed ve Beyaz Saray giderek kripto paraya ısınıyor! Fed Bitcoin, Ethereum ve Dogecoin Politikası başlatmaya mı hazırlanıyor?

Beyaz Saray, bir ABD Kripto Politikası oluşturmaya başladığından, Biden Yönetimi, Şubat ayında gönderilecek bir yürütme emriyle aynı şeyi hedeflemeye hazır. Yürütme emri federal kurumlardan raporlar isteyecektir.

Bitcoin, Ethereum, Dogecoin yasaklanacak mı? 5 milyar dolar kripto hacimli Rusya'da şok gelişmeler!

Rusya’dan kripto para birimlerine yönelik yeni yaptırımlar gündeme geldi. Rusya Merkez Bankası'nın yaptığı açıklamada kripto para madenciliğine yönelik güvenin azalması ve halkın huzurunu tehdit etmesi nedeniyle kripto paralara yasakların yakın olduğu söylendi. 

'Faiz kararı döviz piyasalarında yatay bir seyir oluşturabilir'

Makro Ekonomi Uzmanı Prof. Dr. Volkan Öngel, Merkez Bankasının yüzde 14 ile sabit tuttuğu faiz kararlarına ilişkin, 'Karar, hafta içi yapılan yeni swap anlaşmaları ile birlikte düşünüldüğünde kısa vadede özellikle döviz piyasalarında yatay bir seyrin oluşacağı öngörülebilir dedi.

Politika faizini arttırma baskısı daha da artacak.

Doç. Dr. Atilla Çifter, Merkez Bankası’nın faizi sabit tutma kararını değerlendirdi.

Dövizde düşüş

Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrası dolar ve euro kurlarında düşüş yaşandı. Dolar 13,27, euro 15,07 seviyelerine geriledi.

Merkez Bankası 64 Milyar TL Değerinde Swap Anlaşması İmzaladı

Merkez Bankası ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında 3 yılı kapsayacak swap anlaşması imzalandı. Detaylar haberimizde…

Altın düşecek mi, yükselecek mi? Altın almak için en doğru zaman nedir? Piyasa uzmanı İslam Memiş kritik tahminlerde bulundu

Küresel piyasalarda altın fiyatları adına gözler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) alacağı kararlara çevrildi. Altın fiyatlarına ilişkin olarak piyasa uzmanı İslam Memiş ise kritik tahminlerde bulundu.

Asya Borsaları Düşüyor! Asya Borsalarını Bir Çöküş Mü Bekliyor? Son Durum…

Asya hisse senetlerinde gerileme sürüyor! Japonya ve Hong Kong önderliğinde Asya Pasifik Bölgesi hisse senetleri Cuma gününde rekor geri çekilmeler yaşadı. Yaşanan gelişmelerde Güney Kore Merkez Bankası tarafından atılan faiz artırım kararı öne çıkarken, Çin’den gelen rekor düzeyde ticaret fazlası da yakından takip ediliyor.

Tüm gözler Fed’in faiz kararına çevrilmiş durumda! Cleveland Fed Başkanı, Fed’in atabileceği adımlara ilişkin konuştu ve sinyalleri verdi

Finansal piyasalarda gözler ABD Merkez Bankası’nın (Fed) açıklayacağı faiz kararına çevrildi. Yükselen enflasyon verileri ışığında konuya ilişkin bir açıklama da Cleveland Fed Başkanı Loreatta Mester’dan geldi.

İş dünyasından çağrı: 'Üretici, maliyetler sürekli değiştiği için önünü göremiyor'

TÜGİAD Genel Başkanı ve DOSABSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Nilüfer Çevikel, ihracat bedeli dövizin yüzde 25'inin Merkez Bankası'na satılması uygulamasının ihracattaki hızı kesebileceğini söyledi. Çevikel, maliyetlerin sürekli değişmesi nedeniyle sanayicinin önünü göremediğini ve enerjideki kademeli fiyat uygulamasının gözden geçirilmesi gerektiğini ifade etti.

BTSO Başkanı İbrahim Burkay Gıda Toptancıları Çarşısı üyeleriyle buluştu

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, 200'den fazla işyerinin yer aldığı Gıda Toptancıları Çarşısı'nı ziyaret etti. Hükümetin ve Merkez Bankası'nın stratejik hamleleriyle döviz kurunun maliyetler üzerindeki baskısının azalmaya devam ettiğini belirten Başkan Burkay, 'Enflasyonla mücadelede tüm kesimlerin üzerine düşen sorumluluğu yerine getireceğine inanıyorum' dedi. Gıda Toptancılar Çarşısı Başkanı Tevfik Topçu ise piyasadaki normalleşmeyle birlikte 15-20 gün içerisinde fiyatlarda ciddi bir gevşeme beklediklerini söyledi.

TCMB kararı sonrasında ihtiyaç kredileri güncel faiz oranları belli oldu!

Bankaların sunduğu kredilerde faiz oranları Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) politika faizinde aldığı kararlara göre güncellenmeye devam ediyor.

TCMB kararı sonrası bankaların kredilerinde faiz oranları

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) politika faizi kararı sonrasında bankaların güncel faiz oranları merak edildi. İşte bankaların kredi faiz oranları...

Gündeme Bomba Gibi Düşen Haber Geldi! Rusya Merkez Bankası Bitcoin'i Yasaklayacak!

Reuters tarafından Perşembe günü yayınlanan bir rapora göre, Rusya merkez bankası, faaliyetin ülkenin finansal istikrarı için risk oluşturacağı endişesiyle vatandaşların bitcoin ve kripto para birimine yatırım yapmasını yasaklamaya çalışıyor.

Kripto para borsaları Fed nedeniyle gergin! Bitcoin Borsası Çıkışları Devam Ediyor!

Bu hafta Fed, İngiltere Merkez Bankası, Avrupa Merkez Bankası ve Japonya Merkez Bankası'ndan alınan kararlar da dahil olmak üzere 17 merkez bankası toplantısı var.

Euro banknotlarının tasarımında değişiklikler olacak!

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Pazartesi günü, 2024'te nihai kararların alınması amacıyla euro banknotlarının yeniden tasarlanması sürecinin başladığını duyurdu.

Merkez Bankası kararını verdi, faiz oranı yüzde 1,20 oldu! Ziraat, Vakıfbank, Halkbank faiz oranları değişti! En uygun kredi faiz oranları! 

Kamu bankaları konut ve taşıt kredisi faiz oranlarını güncelledi. Uygun faizli krediler Ziraat, Vakıfbank ve Halkbank tarafından paylaşıldı. İşte güncel krediler ve faiz oranları...

Kamu Bankaları kredi faiz oranlarını güncelledi

Merkez bankasının kararları sonrasında bankalar faiz oranlarında düşüşe gitti. Ziraat Bankası ve Vakıfbank uygun faizli kredilerde dikkatleri çekti. İşte detaylar...

İşçi sendikaları asgari ücret görüşmelerine ilişkin ortak bildiri yayınladı

İşçi sendikaları, mevcut asgari ücret müzakerelerine ilişkin Salı günü ortak bir bildiri yayınlayarak, 1 Ocak 2022'den itibaren geçerli olacak asgari ücretin ülke ekonomisindeki son gelişmeler dikkate alınarak belirlenmesi gerektiğini söyledi.

Merkez Bankasından son dakika kararı: Banka ücretleri değişti!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bankaların ticari müşterilerden talep edebilecekleri ücretler ile finansal hizmet tüketicilerinden talep edebilecekleri ücretlere ilişkin usul ve esasları düzenleyen iki düzenlemeyi değiştirdi.

Merkez Bankası açıkladı: Yıl sonunda Dolar ve enflasyon ne olacak?

Merkez Bankası 2021 sonu için Dolar ve enflasyon beklentisini açıkladı. Dolar ve enflasyon ne olacak? İşte detaylar...

Merkez Bankası faizi yükseltecek mi?

Herkesin gözü Merkez Bankası'na çevrilmişken akıllardaki soru da şu oldu: Faiz düşecek mi? Ekonomistler üzerinden yapılan anket ilginç sonuçları ortaya çıkardı.

Merkez bankasının faiz indirimi sonrası özel bankalar adım attı mı? İşte konut kredisinde en uygun 5 banka!

Merkez Bankasının faiz indirimi kararı sonrasında kamu bankaları konut kredisinde faiz indirimine gitmişti. Merakla beklenen bir diğer detay da özel bankaların da faiz indirimi yapıp yapmayacaklarıydı. Konut kredisinde son durum ne? İşte en uygun faizli konut kredisi veren 5 banka...

Merkez Bankası Anket Verilerini Açıkladı! Dolara Rekorlara Devam Ediyor!

Dolar fiyatlarındaki yükseliş devam ediyor. Rekor gittikçe yukarı seviyelere çekilirken Merkez Bankası verilerini güncelledi. Bu güncelleme ile birlikte Dolar rekor kırmaya devam ediyor.

Merkez Bankası'nda Kritik İsimler Görevden Alındı! Dolar 9,20’ye Dayandı! Peki, Şimdi Ne Olacak?

Merkez Bankası'ndaki görevden almalardan sonra dolar tarihinin en yüksek seviyesini gördü. Piyasalarda dolar yorumları ne oldu? Dolar yükselişine devam edecek mi? İşte detaylar...

G7 liderleri CBDC düzenlemeleri için sahaya indi! Ve beklenen Merkez Bankası dijital para birimi yönergeleri yayınladı!

G7'in finansal liderleri, CBDC'lerin nakit parayı tamamlayacağı ve parasal sisteme zarar vermemesi gerektiği konusunda hemfikirdir. Yedi ileri ekonomik ülkeden oluşan grup, bu hafta merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC) tartışıyor ve “zarar vermemeleri” ve katı standartları karşılamaları gerektiği sonucuna varıyor.

Tüketicilerin Enflasyon Beklentisi Zirvede!

ABD Merkez Bankası (Fed) New York Şubesi yaptığı açıklama ile enflasyona ilişkin çok önemli bir veriyi açıkladı. Amerikada yaşayan tüketicilerin kısa ve orta vadeli enflasyon beklentilerinin eylül ayından sonrada artmaya devam edeceğini bildirdi.

Dolar Önce Düştü Sonra Çıktı! Merkez Bankası Başkanı Rezerv Miktarını Açıkladı!

Dolar yatırımcısı ve kurumsal anlamda dolar ile iş yapanların fiyatları takibi hafta başı itibari ile de sürmekte. İşte Merkez Bankasının açıklamaları ile birlikte Dolar'da son durum.

TCMB kararı öncesi ICBC Yatırım’dan üçlü hisse önerileri: EREGL, YKBNK ve PGSUS hisseleri!

ICBC Yatırım günlük hisse önerileri listesini paylaştı! 23 Eylül 2021 tarihli günlük bülten üzerinden aktarılan hisse tavsiyeleri listesini EREGL, YKBNK Ve PGSUS oluşturdu. TCMB kararı öncesi Bist 100 endeksine dair teknik beklentiler de bugün tarihli bültende yer aldı.

Ünlü Ekonomistten Fed Açıklaması! Olası Senaryolar Neler? Gözler Fed Toplantısında!

Ekonomistlerden çarpıcı dolar açıklamaları geldi. Dolar’da tüm gözler Fed toplantısına çevrilmiş durumda! Toplantıya geri sayım başladı. Bu hafta dolar için nasıl geçecek?

Merkez bankalarının temel amacı, enflasyonu kontrol ederek ülkelerinin para birimlerinde fiyat istikrarını sağlamaktır. Bir merkez bankası aynı zamanda bir ülkenin para politikasının düzenleyici otoritesi olarak hareket eder ve dolaşımdaki banknotların ve madeni paraların tek sağlayıcısı ve yazıcısıdır. Zaman, merkez bankasının, hükümetin mali politikasından bağımsız kalarak ve dolayısıyla herhangi bir rejimin siyasi kaygılarından etkilenmeden bu kapasitelerde en iyi şekilde işlev görebileceğini kanıtlamıştır. Gazetebanka sizlere son dakika gündem gelişmelerini sunuyor. Ekonomi dünyasına dair önemli haberleri, para piyasaları içerisinde son dakika yorumları ve bankacılık dünyasındaki gelişmeleri takip edebilirsiniz.