Euro (Avro) para birimi nedir, hangi ülkelerde kullanılır? Tarihçesi ve hakkında bilgi

Euro para birimi nedir, ne zaman ortaya çıktı? Euro para birimi hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar yazımızda.

PAYLAŞ
Güncel Haberleri Takip Et Google News ile Takip Et
GAZETE BANKA - Tonyukuk Hoca

Euro, 27 üye ülkeden oluşan Avrupa Ekonomik ve Parasal Birliği'nin (EMU) ve AB'nin 19 üye ülkesinin resmi para birimidir.

EURO NE ZAMAN ORTAYA ÇIKTI? TARİHÇESİ

Euro'ya geçiş planlaması 1999 yılında başlamıştır. Euro, 2002 yılında Avrupa Birliği tarafından tanıtılmış ve aynı yıl geçiş yapılmıştır.

HANGİ ÜLKELER EURO KULLANIYOR?

Euro, Avusturya, Belçika, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, İrlanda, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Portekiz, İspanya, Kıbrıs, Estonya, Letonya, Litvanya dahil, onu benimseyen AB üye devletlerinin ulusal para birimidir . Malta, Slovakya ve Slovenya. Bu ülkeler , avronun ortak ulusal para birimi olarak hizmet ettiği bir bölge olan avro bölgesini oluşturur . Ek olarak, diğer dört AB üyesi olmayan ülke (Andorra, Vatikan, San Marino ve Monako) Euro'yu resmi para birimi olarak kullanıyor ve birçok ülkenin para birimleri Euro'ya sabitlenmiş durumda.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Euro'nun değerini korumak ve Avrupa Birliği'nde fiyat istikrarını sağlamak için ikili görev ile görevlendirilmiştir. ECB, Euro'yu benimsemeyenler de dahil olmak üzere tüm AB üye devletlerinin ulusal merkez bankalarıyla birlikte Avrupa Merkez Bankaları Sistemi'nin (ESCB) kapsamına girer.

Gazete Banka

HABERİ PAYLAŞ:
Önemli Haber