Para Piyasaları

Euro banknotlarının tasarımında değişiklikler olacak!

ECB, yeni banknotlar hakkında kamuoyunu kaydetmeyi planlarken, Yönetim Konseyi çeşitli alanlardan uzmanlardan oluşan bir ekibin bakış açısını kullanacak.
 
Duyuruya göre süreç, tüm Euro bölgesi ülkelerinden vatandaşların gelecekteki banknot tasarımına ilişkin görüşlerini kaydetmek için hedeflenen çalışma gruplarının (odak grupları) oluşturulmasıyla başlayacak.
 
Her bir avro bölgesi ülkesinden farklı sektörlerden bir uzmandan oluşan danışma grubu, daha sonra yeni banknot ihracı için bir teklifler listesini ECB Yönetim Kurulu'na sunacak.
 
Örnek olarak, günümüz banknotlarının tasarımı "Mevsimler ve ritimler" temasına dayanmaktadır ve pencereleri, kapıları ve köprüleri tasvir etmektedir.
 
Danışma grubu üyeleri, tarih, doğa ve sosyal bilimler, görsel sanatlar ve teknoloji gibi farklı alanlardan gelen her ülkenin Merkez Bankalarından gelen önerilere göre seçilmiştir.
 
Danışma Komitesi tarafından tekliflerin "kısa listesinin" sunulmasının ardından, Avrupa Merkez Bankası kamuoyuna danışacak ve ardından yeni banknotların tasarımı için bir yarışma düzenlenecek ve sonuçları da aynı şekilde kamuoyuna sunulacaktır.

ECB Yönetim Konseyi, nihai kararın ardından derhal harekete geçecek, yeni banknotların üretimi için yeşil ışık yakacak ve olası ihraç tarihlerine karar verecek.
 
ECB Başkanı Christine Lagarde yaptığı açıklamada, "Euro banknotları kalıcı oldu" diyerek, onları "Avrupa'da somut ve görünür bir birlik sembolü" olarak nitelendirdi.
 
"Yirmi yıl sonra, banknotların görünümünü yeniden gözden geçirmenin ve onları her yaştan ve kökenden Avrupalılara yakınlaştırmanın zamanı geldi" diye ekledi.
 
Avrupa Merkez Bankası (ECB) yaptığı açıklamada, en son Tüketici Ödemeleri Anketi'ne (SPACE) göre nakitin 2019'da en popüler perakende ödeme aracı olmaya devam ettiğini söyledi. 

Pandemi sırasında nakit dışı ödemelerin arttığına ilişkin olarak ECB, değer depolama aracı olarak rolleri nedeniyle nakit talebinin arttığını belirtiyor. Dijital euronun olası tanıtımından sonra bile gelecekte nakit kullanılabilir olmaya devam etmek için özel önlemlerin alındığı da belirtiliyor.
 
"Euro banknotlarını yeniden tasarlama süreci, dijital euro konusundaki araştırmalarımıza paralel olarak gelişecek. ECB'nin yürütme komitesi üyesi Fabio Panetta, "Her iki proje de Avrupalılara güvenli ve güvenli bir para birimi sağlama misyonumuzu gerçekleştirmeyi amaçlıyor" dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.