Bankacılık

Ev almadan önce mutlaka incelemeniz gereken konut kredileri! Hangi banka ne kadar faiz sunuyor?

Ev sahibi olmak isteyenler ya da yatırımını evden yana kullanmak isteyenler, bankaların sunduğu konut kredilerini araştırmaya devam ediyor.

Birçok bankanın, başvuruları kabul etmeye devam ettiği konut kredisi fırsatları bulunuyor ve bu kredi kampanyalarının birçoğu 2021’in bitişiyle birlikte sonlanacak. 31 Aralık tarihinde sonlanacak olan bu kredi kampanyalarında birçok banka düşük faiz imkanı sağlıyor ve vatandaşlar sona erecek olan bu kredi türlerini gözden kaçırabiliyor. Bu noktada kamu bankaları sundukları düşük faiz oranları ile ön plana çıkıyor ancak bankaların sunduğu kredilerdeki faiz oranları çeşitli şartlara göre değişkenlik gösterebiliyor. Bankaların 2021 yılsonuna kadar sunacağı kredi kampanyaları ve detaylar…

Faiz Oranları Değişiklik Gösterebiliyor

Bankaların sunduğu konut kredilerinde faiz oranları değişkenlik gösterebiliyor. Bu noktada bankalar ilk olarak konut satışları için sunduğu kredi faiz oranları ile ön plana çıkıyor ve bu faiz oranları, bankaların anlaşmalı olduğu konutlarda değişebiliyor. Ayrıca bankalar konutların durumlarına göre de konut kredisi kampanyaları sunuyor.

Vakıfbank Yeşil Ev Konut Kredisi

Bir kamu bankası olan Vakıfbank, konutların A sınıfı enerji kimlik belgesine sahip olması durumunda yeşil ev konut kredisi sunuyor. Bu kredide müşteriler %1,25 faiz oranlarından ve 120 ay vade fırsatlarından yararlanabiliyor. Konut enerji kimlik belgesi B sınıfı olduğunda ise bu kredide faiz oranı  %1,29 olarak uygulanıyor.

Kamu Bankaları Konut Kredileri

Sıfır konut almayı düşünen vatandaşlar için Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank, müşterilerine %1,20 oranında faiz imkanı sağlıyor. Bu konut kredisi türünde kamu bankaları 120 aya kadar vade fırsatı sunarken, konut kredisi limitini de %90 olarak uyguluyor.

Bakanlık Destekli Konut Kredisi

Apartmanın, kentsel dönüşüm projeleri kapsamında yer alması durumunda Vakıfbank tarafından ilan edilen hak sahipliği listesinde bulunan vatandaşlar, bakanlık destekli konut kredilerinden yararlanabiliyor. Bakanlık %0,33, %0,37 ve %0,41 oranlarında destek sunarak %0,88, %0,92 ve %0,96 oranlarında aylık faiz imkanı sağlıyor. Bu kredi türünde kredi limiti 200 bin TL olarak uygulanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.