Editörün SeçimiGündem

Ev hanımlarına emeklilik müjdesi! Yasa Meclise sunuldu, 25 yıl evli kalanlara emekliliğin yolu açıldı!

Türkiye’de, çalışan vatandaşlar bir an önce emekli olabilmenin hayallerini kuruyor. Emeklilik hakkını elde edip düzenli gelir ile sevdiklerine ve hobilerine daha fazla vakit ayırmak isteyen vatandaşların emeklilik hakkını ve emeklilik aylığını elde edebilmesi için temel 3 şartı yerine getirmesi gerekiyor. Prim günü ödemesi, yaş şartı ve çalışma yılı şartlarının tamamlanması ile elde edilen emeklilik hakkı, dışarıdan prim ödemesi ile de sağlanabiliyor. Bu noktada ev hanımları da Meclise sunulan yasa tasarısına göre 25 yıl evli olmaları halinde, hiç çalışmamış olsalar bile emeklilik hakkı elde edebiliyor. 2022 yılında sunulan tasarıya göre ev hanımları nasıl emekli olabilir?

Yasa Tasarısı Meclise Sunuldu

Türkiye’de isteğe bağlı sigortada; 4A kapsamında olup, 30 günden az ya da tam gün çalışmayan, herhangi bir nedenle mecburi olarak sigortalı olma zorunluluğu olmayan kişiler tarafından, primlerin ödenmesi yöntemi ile uygulanabiliyor. Bu yöntemi uygulayanlar sağlık hizmeti alma ve emekli olma hakkını elde edebiliyor. İsteğe bağlı prim yatıranlar, genel sağlık sigortasına ve uzun vadeli sigorta kollarına tabi olma hakkını alabilir. Yaş şartının karşılanması halinde, toplu ödeme ile borçlanma sağlandığında emeklilik mümkün kılınabilir.

Ev Hanımları Nasıl Emekli Olabilir?

2020’de Meclise sunulan yasa tasarısına göre en az 25 yıl evli kalanlar ve 50 yaşını doldurmuş olup emekli olamayan ev hanımlarına emeklilik hakkı tanınabilecek. Bu şartları sağlayan kadınlar, hiç çalışmamış olsalar dahi emekli olabilecek. Borçlanma yöntemi ile sağlanabilecek olan bu emeklilik türünde, yasa tasarısının 2020 itibariyle Meclise sunulmasından dolayı, 1970 yılı ve öncesinde doğmuş olması ve en erken 1995 yılında resmi nikahla evlenmiş olması gerekiyor. SGK’ya düzenli olarak borçların ödenmesi ile bu şartları karşılayan ev hanımları emekli olabilecek. Ayrıca borçlanma yönteminde, 3 çocuğa kadar doğum borçlanmaları da saydırılabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.