Gündem

Ev sahibinin tahliye kararına kiracıdan şaşırtan hamle! 1,5 yıl süren tahliye davası o şart karşılanırsa erken bitebilir!

Enflasyondaki yıllık artış ürün maliyetlerine, faturalara, araç üretimine ve konut satışlarına da yansıdı. Fiyatlar bir anda zirveye ulaşırken kiralık ev fiyatları iki katına ulaştı. 1 Temmuz tarihinden sonra yapılacak kira artışları %25 ile sınırlandırıldı ancak süreçte henüz bu kurala uymayan ev sahipleri bulunuyor.

Taraflar arası anlaşmazlıktan kaynaklı olarak tahliye davaları ciddi bir boyuta ulaştı. Davaların süresi 3 ay ve 1,5 yıl arasında değişebiliyor. Bunu fırsatı çeviren kiracı ise hava parası adı altında ev sahibinden belirli bir miktar istiyor ve ancak bu şekilde evden çıkacağını ifade ediyor.

DAVA SÜRELERİ UZADIKÇA MAĞDURİYET ARTIYOR!

Ev sahibi ve kiracı arasında kira krizi yeni bir boyuta ulaştı. Özellikle daha kalabalık illerde %45’e varan kira fiyatı artışı kiracıyı zor durumda bırakıyor. Ödeme yapamayan kiracı yeni rakamı kabul etmek istemiyor ve evden çıkmayı da kabul etmiyor. Böyle bir durumda ev sahibi mahkemede soluğu alıyor. Ancak son dönemlerde bu süreç kiracının lehine işlemeye başladı. Dava süreleri uzadıkça ev sahibi mağdur hale geldi. Bunu fark eden kiracı belirli bir şartları karşılanırsa evden tamamen çıkacağını ifade etmeye başladı. Bu da yeni bir fırsatçılık kapısı oluşturdu.

ARABULUCULUK SİSTEMİ DEVREYE GİRDİ!

Fiyat artışları sonrası kiracı ve ev sahibi arasında yaşanan problemlerin çözüme kavuşturulabilmesi adına yeni bir karar alındı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ yaşanabilecek kira alacak davası sürecinde ihtilafa düşmemek için arabulucu sistemini devreye koydu.

KİRACI EN AZ 5 AYLIK KİRA ÖDENİRSE ÇIKMAYI KABUL EDİYOR!

Ev sahibi ile kiracı arasında yaşanan anlaşmazlık nedeniyle mahkeme yolu ile kiracı tahliye davası açılabiliyor. Bu dava 3 ay ile 1,5 yıl arasında değişen bir süreye denk geliyor. Kiracı yüksek kirayı ödemek istemiyor kendi isteğiyle evden çıkmayı kabul etmiyor. Ev sahibi ise evini daha yüksek kiraya vermek istiyor. Bu durum her iki tarafı zor durumda bırakıyor. Bazı kiracıların bu durumu lehine kullandığı sosyal medyaya üzerinden yapılan paylaşımlarla fark edildi. Kiracılar ev sahibine yönelik taşıma giderlerinin karşılanmasına isteyebiliyor. Bazı kiracılar ise şu an burada ucuza oturduğunu gideceği yerin daha pahalı olacağını öne sürerek “en az 5 aylık kiramı öde ancak öyle çıkarım” gibi seçenekler sunuyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.