Gündem

Ev sahipleri ve kiracılar için bu ay sona erecek: Kritik karar sonrası mahkeme yolu kapanacak!

Yıllık enflasyon rakamları belli oldu. Yıl içerisinde pek çok ürün grubuna yönelik artışlar yaşandı. Bununla beraber ev fiyatları fahiş oranlara yaklaşırken kira artış oranlarına da yetişilemez hale gelindi. %100’ün üzerine çıkan kira artışı sürecinde taraflar bir süre sonra kendini mahkemede buldu. Kira tutarında yaşanan mağduriyetin giderilmesi adına yeni bir düzenleme mecliste yerini buluyor.

Ekim ayında netleşecek olan bu düzenleme ile arabuluculuk sistemi sayesinde ev sahibi ve kiracı arasındaki problem 24 saat içinde sonuç bulacak.

KİRACI VE EV SAHİPLERİNE ARABULUCU DESTEĞİ!

Kira fiyatlarında yaşanan artış sonrasında ev sahibi ve kiracılar arasında çatışmalar yaşanmaya başlandı. Pek çok ev sahibi kiracısını mahkemeye vermek zorunda kaldı. Ekim ayı itibariyle meclise gelecek yeni yasa ile beraber taraflar arasında yaşanabilecek uyuşmazlıklara karşı dava açmaya gerek kalmadan arabulucular sayesinde 1 günü aşmayacak sürede problem çözüme kavuşturulmuş olunacak.

DOĞRUDAN MAHKEME DEVRİ SONA ERİYOR!

Yeni düzenlemenin detayları merak ediliyor. Kişiler arabulucuya gitmeden önce doğrudan mahkemeye gittiğinde davaları reddedilecek. Taraflar arasında yaşanabilecek kat mülkiyet uyuşmazlığı, kira alacak verecek davaları, komşuluk hukuku gibi uyuşmazlıkların çözümü arabulucularda aranacak.

“YIPRATICI SÜREÇ ORTADAN KALKACAK!”

Konuya ilişkin detayları açıklayan Avukat Arabulucu Umut Metin şu sözlere yer verdi: “Toplumsal olarak sorunların çözüm hızını arttırabilmek için farklı mekanizmalara ihtiyaç duyuluyor. Arabuluculukta burada en güçlü çözüm sistemini sunuyor. Toplumda yaşanan kira problemleri, konuta olan taleplerin artışı, mülk sahipleri ve kiracılar arasındaki anlaşmazlığı tetikleyebiliyor. Bu süreçte problem mahkemeye taşındığında açılan davalar yıllarca sürebiliyor. Yıpratıcı olan bu süreci ortadan kaldırabilmek için arabuluculuk sistemi devreye girecek.”

GÖZLER EKİM AYINDA!

Ekim ayının gelmesi ile düzenleme meclisten geçerek yasal hale geliyor. “Kirada arabuluculuk sistemi bugüne kadar uygulanan bir sistemdi” diyen Avukat Umut Metin: “Yeni düzenleme yasalaştığında arabuluculuk zorunlu hale gelmiş olacak. Taraflar anlaşmak için çaba sarf edebilecekler. Ev sahibi ile kiracılık arasındaki uyuşmazlıklar danışılıp giderilmeden dava açılamayacak. Bu süreçte kiracı ve ev sahipleri için düzenlemenin faydalı olacağına inanıyorum” dedi.

ANLAŞMAZLIK YAŞAYANLAR NEREYE BAŞVURACAK?

Gelecek yeni sistemle beraber adliye koridorlarında zaman geçirmeye gerek kalmadan uyuşmazlık arabuluculuk aracılığı ile çözülecek. Yaşamış olduğu problemden dolayı arabulucuya ihtiyaç duyan bir kişinin yapabileceği şey ise Adalet Bakanlığı bünyesinde yer alan Arabuluculuk Daire başkanlığı üzerinden başvuru yapmak. Taraflar anlaşmaya varamadığında ancak mahkeme yoluna başvurabilecek.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.